Чому виникає осіння депресія і як з нею боротися

Восени люди частіше відчувають схильність до депресії. За словами психологів, це пов’язане перш за все з тим, що дні стають поступово коротшими, закінчується літо, сезон відпусток і люди повертаються до звичного ритму. Клінічні психологи іноді ставлять депресію на рівень діагнозу і призначають спеціальне лікування. Але перш за все потрібно визначити: можливо у вас просто поганий настрій, чи ви втомились від роботи, але це ще далеко не депресія.

Депресія — термін, що використовується для позначення настрою, симптому, та синдромів афективних розладів. Перебіг депресії пов’язаний з низьким рівнем серотоніну в мозку людини. Депресію лікують медикаментозними та психологічними методами. Серед медикаментів найчастіше використовують антидепресанти. Серед психологічних методів застосовують психотерапію.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

«Осіння депресія пов’язана з нашим сприйняттям тих чи інших ситуацій, – зазначає завідуюча кафедрою соціальної психології та психології управління, доцент, кандидат психологічних наук Ніна Ткаченко. За статистикою, кожна друга людина у світі схильна до депресії. Також на це дуже впливає спадковість, ритм життя, якість харчування та сну».

Варто зазначити, що набуті депресії, як психічний стан — захисна реакція мозку на стрес. І тільки здоровий стан людини дасть змогу подолати депресію, коли відійде стрес чи фактори її виникнення.

Існують такі види депресій:
– набуті;
– сезонні;
– спадкові (генетично обумовлені);
– післяпологові депресії жінок.

Депресія проявляється у поганому настрої, низькій самооцінці, песимізмі, апатії, млявості, швидкій втомлюваності, всіляких нездужаннях, постійній невдоволеності, покинутості, безрадісності, відчутті нещасливості, пригніченості, тужливості, тривалому смутку та небажанні жити. Простіше кажучи, якщо вас більше не радують речі та дії, які раніше приносили задоволення – варто звернути увагу чому так сталося.

Восени і взимку інтенсивність сонячного освітлення значно знижується і спонукає мале виробництво медіатору серотоніну, який відповідає за гарний настрій людини. Тому слід гуляти в кожний сонячний день осені чи зими. При цьому слід уникати попадання прямого сонячного проміння на очі. Також необхідно вживати вітамін D, оскільки низький рівень вітаміну D пов’язаний з великим ризиком виникнення сезонного афективного розладу.

Не варто забувати, що джерелом масових депресій стають травмуючи суспільні фактори — військові перевороти, терор, довгі економічні кризи, безробіття, безгрошів’я, неправедний осуд владою певних суспільних груп. Тому сьогодні українці особливо живуть в зоні морального ризику. Психологи радять використовувати принцип «гігієни думки» – не дивитися перед сном телевізор, не читати новини та не вступати в дискусії у соціальних мережах.

Як подолати депресію на початкових стадіях:

• Інсоляція (багато світла в кімнаті), світлотерапія білим світлом, прогулянки в сонячні дні.
• Інтенсивні заняття спортом (фізичні вправи підвищують рівень серотоніну).
• Секс (так само сприяє підвищенню рівня серотоніну).
• Нові подорожі (особливо у теплі країни).
• Радісні емоції — музика, танці, усе, що викликає у вас позитивні емоції.
• Спілкування з тваринами.
• Зміна іміджу, шопінг.
• Знайти нове цікаве хобі.
• Телефони довіри.
• Консультації психологів (часто або довго) для людей з депресіями, психотренінги.
• Вживання риб’ячого жиру, насиченого омега-3 жирними кислотами. Також спеціалісти радять не забувати про горіхи, сир та чорний шоколад.
• Вживання достатньої кількості вітамінів груп B,C і Д, особливо вітаміну D, оскільки депресія є одним з головних симптомів дефіциту вітаміну Д.

Затяжні та глибинні прояви депресії лікують вже кваліфіковані спеціалісти, адже їх ігнорування може призвести до погіршення загального стану здоров’я та самопочуття людини, викликати втомлюваність, загальну слабкість, астенію. Депресія понижує пам’ять, реакцію та концентрацію при здійсненні когнітивних функцій. Нерідко депресія супроводжується та викликається іншими психічними розладами, зокрема неврозом та синдромом дефіциту уваги і гіперактивності. Тому варто вчасно попередити такі проблеми.

Дарина Сухоніс

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!

Залишити відповідь