Чи можна виписати людину з квартири без її згоди
Нині в Україні немає традиційного поняття «прописка», а є «реєстрація місця проживання особи». Виселити з квартири чи будинку можна примусово та без згоди людини, або зняти її з реєстрації в позасудовому порядку.
ПРАВО ВЛАСНОСТІ
Позасудовий порядок – це коли людина добровільно згідна виписатися або знятися з місця реєстрації. «В такому випадку особа сама приходить до Центру надання адмінпослуг та подає відповідну заяву. Її реєструють і відбувається внесення запису в Єдиний державний демографічний реєстр. Це проста та доволі швидка процедура», – розповідає адвокат Андрій Шестиріков.
Якщо виникла конфліктна ситуація та людина вважає, що її права порушуються і їй заважають користуватись її ж майном, наприклад, хтось, хто прописаний у помешканні, не пускає її в будинок чи квартиру, то така особа може подати позов до суду, аби того, хто не пускає у помешкання, виселили у судовому порядку.
«Після рішення суду, якщо воно було на користь позивача, відбувається зняття з реєстрації місця проживання відповідача. ЦНАП на виконання такого рішення вносить інформацію до демографічного реєстру і вже тоді позивач має повне право навіть викликати поліцію, аби виселити того, хто заважає користуватись власним майном. Поки запис у демографічному реєстрі не зроблено – людина має право мешкати в приміщенні», – зазначив Андрій Шестиріков.
Він зауважив, що зняти з реєстрації можна будь-яку людину, але тільки не власника житла. Навіть якщо він у цьому помешканні не зареєстрований, але має право власності, то може користуватись квартирою чи будинком у будь-якому випадку.
«ЧОРНІ» РЕЄСТРАТОРИ
Інша справа – людина може стати жертвою шахраїв, які, скориставшись послугами «чорних» реєстраторів, можуть без її відома виписати особу з будинку чи квартири. «Більшість шахрайських дій відбувається у сфері використання технічних засобів. У 90% випадках злочинці намагаються вписати особу підступно, використовуючи доступ до різних реєстрів», – сказав Андрій Шестиріков.
Він зазначив, що в онлайн-режимі кожен власник квартири або її мешканець може відстежувати статус житла. Дізнатись про це можна через відкриті дані на сайті судової влади або у застосунку «Дія»; або якщо особа відчуває небезпеку, чи вважає, що її майно хочуть таким чином украсти, то може звернутись за правовою допомогою до адвокатів. А також треба слідкувати за своїми документами, не довіряти їх стороннім людям та не розповсюджуватись щодо майнових прав на ту чи іншу нерухомість.
З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну багато реєстрів припинили свою роботу, зокрема і ті, які «відповідали» за місце реєстрації людини, а також перевірку квартир на наявність невиписаних людей або справжніх власників. Запрацювали реєстри тільки у середині 2022 року. Якщо людина хоче зареєструватись в іншому місці проживання, потрібно відвідати ЦНАП за місцем знаходження нового житла та написати заяву або зробити це через застосунок «Дія».
ТАМАРА БЄЛКІНА