Зупиніть СНІД: ситуація із захворюваністю у нашій області

Зупиніть СНІД. Виконайте обіцянку! Під таким девізом у Дніпрі та по всій Україні проходить Всесвітній день боротьби зі СНІДом, який є одним із найбільш значних міжнародних днів здоров’я. Саме в цей день по всьому світові проводяться просвітницькі соціальні акції, метою яких є привернення уваги суспільства до проблеми поширення ВІЛ-інфекції\СНІДу.

На жаль, за офіційною статистикою, Дніпропетровська область займає ІІ місце в Україні за показниками захворюваності на ВІЛ-інфекцію та смертності від СНІДу. Станом на 01 листопада 2016 року в регіоні на диспансерному обліку перебуває понад 26 тис. ВІЛ-інфікованих осіб, у т.ч. 7,8 тис. хворих на СНІД.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Зміна превалюючого шляху передачі ВІЛ з парентерального на статевий, свідчить про вихід епідемії з традиційних груп ризику (споживачі ін’єкційних наркотиків, жінки та чоловіки, яки надають сексуальні послуги за винагороду, особи, яки практикують незахищені сексуальні стосунки) до загального населення. З цієї причини проблема ВІЛ-інфекції може торкнутись кожного: чоловіків і жінок, бідних та багатих, людей похилого віку та дітей, молоді, політиків, бізнесменів, робітників та військовослужбовців. Саме тому сьогодні вкрай важливо кожному якнайбільше знати про ВІЛ-інфекцію та вживати заходи з профілактики інфікування ВІЛ.

Першим кроком до своєї обізнаності щодо ВІЛ-інфекції може стати тестування на ВІЛ – визначення свого ВІЛ-статусу.

На жаль, перебіг хвороби такий, що перші місяці, і навидь роки, від інфікування, людина не відчуває в своєму організмі жодних змін. І тільки коли хвороба починає швидко руйнувати імунну систему, ВІЛ-позитивні люди звертаються за медичною допомогою з приводу тривалих запальних інфекцій, затяжного перебігу вірусних захворювань тощо.

Тому дуже важливо знати свій ВІЛ-статус та регулярно обстежуватись на ВІЛ, особливо якщо був ризик інфікування ВІЛ (в першу чергу це споживання наркотичних речовин ін’єкційним шляхом, незахищені сексуальні стосунки як гетеро- так і гомосексуальні та інш.).

У нашій країні тестування є добровільним, безкоштовним, за бажанням може бути анонімним і проводиться в Центрах СНІДу, кабінетах «Довіра», центрах первинної медико-санітарної допомоги та інших закладах охорони здоров’я, а також пунктах тестування неурядових організацій, які працюють у сфері ВІЛ/СНІДу.

Детальну інформацію про заклади охорони здоров’я, де можна пройти тестування на ВІЛ, а також заходи, присвячені Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом, дивіться на сайті Дніпропетровського обласного центру СНІДу http://aids.dp.ua/

Пам’ятайте! Тестування на ВІЛ – це важлива частина турботи про своє здоров’я та життя. Рання діагностика та лікування допоможуть зберегти Ваше здоров’я.

Зупиніть СНІД. Виконайте обіцянку! Для наближення цієї мети в області проводиться великий обсяг роботи щодо зниження темпів поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу, надається кваліфікована медична допомога пацієнтам, які живуть з ВІЛ, а також тим, хто входить до груп ризику щодо інфікування  ВІЛ.

В області діє 8 центрів з профілактики та боротьби зі СНІДом, 39 кабінетів „Довіра”, 12 лабораторій діагностики ВІЛ. У мм.Дніпро та Кривий Ріг організовано спеціалізовані ліжка для хоспісної допомоги ВІЛ-інфікованим.

З метою розширення доступу до ВІЛ-позитивних пацієнтів до антиретровірусної терапії (АРТ),  необхідні препарати видаються безкоштовно в 40 закладах охорони здоров’я (сайти АРТ).

Тільки за останні 3 роки кількість осіб, які отримують АРТ в нашій області,  збільшилась більш як у 2 рази. Станом на 01 листопада 2016 року антиретровірусну терапію отримує 11 тис. 481 пацієнтів, в тому числі 559 дитини.

У Дніпропетровській області обсяг ВІЛ-інфікованих вагітних, охоплених антиретровірусним лікуванням, складає 95%, новонароджених – 99%. Робота з протидії поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу багатогранна та потребує комплексного підходу до вирішення цієї глобальної проблеми, яка згуртувала зусилля працівників охорони здоров’я та освіти, соціальних служб, неурядових громадських організацій та пересічних громадян.

До сьогодні поки людство ще не винайшло ані вакцин від ВІЛ, ані ліків, що можуть вилікувати раз і на завжди СНІД. Але світові вже відомі рятівні кроки до збереження здоров’я та захисту від ВІЛ-інфекції.

Прагнення до здорового способу життя, визначення своїм життєвим пріоритетом сімейних цінностей та моральності, відмова від ризикованої статевої поведінки і відповідальність за своє здоров’я – це запорука захисту від інфікування ВІЛ.

Отже у Всесвітній день боротьби зі СНІДом ще раз нагадаємо, що межа, яка відділяє здорову людину від ВІЛ-інфікованої, дуже хитка і тільки від нас самих залежить наше майбутнє та здорове майбутнє наших дітей.

Головний лікар КЗ «Дніпропетровський обласний

центр з  профілактики та боротьби зі СНІДом»                                                            І. В. ЧУХАЛОВА

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!

Залишити відповідь