Дніпропетровська область дивує історичними місцями (фото)

Дніпропетровщина є однією з найбагатших областей за кількістю культурних спадщин. Не виїжджаючи з області, можна знайти історичні місця, де свій слід залишили наші сусіди — запорожці.

Новий Кодак — історична місцевість Дніпра, колишнє місто, центр запорозької Кодацької паланки. Розташований на правому березі Дніпра, на 10 км вище центру міста Дніпра, в західній частині міста. Там знаходяться залишками місцевої фортеці, старовинна Свято-Миколаївська церква, Кафедральний собор святих Петра і Павла Дніпропетровської єпархії УПЦ Київського патріархату. Новий Кодак – важливе місце перетину Дніпра торговим шляхом з Полтавщини на Січ перед  Дніпровськими порогами. У Новому Кодаку народився Микита Леонтійович Корж (1731-1835), запорожець, чиї усні спогади є цінними свідченнями про минуле нашого краю. Тут жив і його старший товариш: козак Лазар Глоба, який насадив сади в історичній Половиці, де згодом виникло м. Катеринослав.

Новый Кодак_Свято-Николаевский храм

Старий Кодак. Початок Дніпрових порогів. Місце славетної козацької фортеці Кодак, що існувала у період з 1648 по 1711 рр. Її можна знайти у південній частині села.

Старый Кодак

Лоцманська Кам’янка. Старовинне запорозьке село перед порогами. Тут жили нащадки січовиків – лоцмани. У 1994 році з ініціативи останнього лоцмана Дніпра Григорія Омельченка відкрито єдиний в Україні музей лоцманства Дніпрових порогів.

Музей истории лоцманов

Стара Огрінь. Місце битви 1660 року Івана Сірка з татарами. Місце славиться Миколаївською церквою, історією Огрінського півострова, залишками улицького і бродницького городища, а також залишками Усть-Самарської фортеці. Місце кордону Великого Литовського князівства і кримськотатарської держави.

Стара Огрінь_Миколаївська церква

Богородицька фортеця. Збудована у 1688 р. на місці давнього козацького міста Самарь за наказом російських царів для московського гарнізону. Вважається першою фортецею, збудованою московитами на території Війська Запорозького Низового. Створення фортеці стало одним з перших актів у наступі царату на території Війська Запорозького. Археологи Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара вже не перший сезон проводять тут регулярні розкопки. Звідси запорожці переселялися на Кубань.

За матеріалами ГО «Дивна Україна»
та Миколи Чабана

Підготувала Сопільняк Маргарита,
Фото з відкритих джерел