Дніпрянам розповіли про декларування «безнадійної» заборгованості

Начальник відділу комплексного аналізу Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Світлана Глушко розповіла про необхідність декларування безнадійної заборгованості суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності України в Декларації про валютні цінності, доходи та майно.

Вона зазначила, що валютні цінності та майно, які перебувають за кордоном, в тому числі і суми безнадійної дебіторської заборгованості, виключені з активів після закінчення терміну позовної давності, підлягають обов’язковому декларуванню суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності України до моменту підтвердження уповноваженим органом країни перебування нерезидента щодо відсутності джерела погашення заборгованості.

Обов’язковість декларування резидентами валютних цінностей та іншого майна, яке їм належить та перебуває за межами України, встановлена ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 “Про систему валютного регулювання і валютного контролю”.

Статтею 1 Указу Президента України 18 червня 1994 року № 319/94 “Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами” визначено, що таке декларування здійснюється суб’єктами підприємницької діяльності щоквартально. Декларування валютних цінностей, доходів і майна здійснюється суб’єктами підприємницької діяльності за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 25.12.95 № 207.

При цьому ні зазначеним Декретом № 15-93, ні Указом № 319/94 “Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами” не передбачено можливості недекларування наявності валютних цінностей, зокрема безнадійної дебіторської заборгованості або внаслідок виключення такої заборгованості з активів, чи у зв’язку з відсутністю активів.

Щодо порядку списання заборгованості у бухгалтерському обліку, то враховуючи, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”), за роз’ясненнями з даного питання доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

Начальник відділу комплексного аналізу звернула увагу, що про зміну Порядку декларування валютних цінностей повідомлено у листі НБУ від 12.07.2018 № 40-0006/38073.