До дня інформування: 100-річчя подій української революції 1917-1921 років
Українська революція 1917 – 1921 років розпочалася в умовах революційних потрясінь, які охопили Російську імперію у березні 1917-го. Ключовим її рушієм був український народ і його політична еліта, що еволюціонувала від ідей політичної автономії та федерації до усвідомлення власної державної незалежності.
ГОЛОВНІ ЕТАПИ
Революція – явище загальноукраїнське. У всіх регіонах розвивався національний рух, створювалися та діяли українські органи влади, політичні партії та громадські інституції, відроджувалася культура. Цікаво, що термін «Українська революція» був уведений в обіг самими учасниками подій. Це визначення є в працях Михайла Грушевського, Володимира Винниченка, Симона Петлюри, Дмитра Дорошенка та інших діячів. Радянська історіографія старанно викорінювала цю дефініцію та поширювала свої поняття – «Велика Жовтнева соціалістична революція» та «Громадянська війна». Головними етапами стали:
– Утворення та діяльність Української Центральної Ради, проголошення її Універсалів – березень 1917-го – квітень 1918 р.;
– Правління гетьмана Павла Скоропадського – 29 квітня – 14 грудня 1918 р.;
– Установлення влади Директорії УНР, розгортання та придушення масштабного повстанського руху – грудень 1918-го – листопад 1921 р.
ЦЕНТРАЛЬНА РАДА
Перший етап Української революції розпочався відразу після перемоги російської Лютневої революції у Петрограді. В цей час у Києві було створено національний представницький орган – Українську Центральну Раду (УЦР). Після Всеукраїнського національного конгресу вона з київської організації перетворилася на загальноукраїнську. В І Універсалі УЦР заявила про політичну мету – здобуття української автономії у складі Демократичної Федеративної Російської Республіки. Автономна Україна мала включати території, на яких українці становлять більшість населення. ІІ Універсалом УЦР утворено виконавчий орган влади – Генеральний Секретаріат.
У багатьох містах колишньої імперії тривало українське національне піднесення. Українці, які входили до частини Російської імператорської армії та Російського імператорського флоту, збиралися на мітинги, «українізувалися» та визнавали УЦР. Проте після захоплення в Петрограді влади більшовиками надії на демократичний устрій Росії поступово розвіялися.
ІІІ Універсал УЦР проголосив Українську Народну Республіку (УНР). Майже відразу вона зазнала більшовицької агресії з боку Росії. У розпалі бойових дій УЦР проголосила незалежність УНР (ІV Універсал). Незважаючи на героїзм під Крутами та в інших нерівних боях, українські війська відступили. УНР уклала перший у новітній історії України міжнародний договір у Бресті. Дипломатичне визнання та військова допомога центральних держав зміцнили УНР і дали змогу відвоювати окуповані більшовиками території.
(За матеріалами Українського інституту національної пам’яті www.memory.gov.ua/page/ukrainska-revolyutsiya-1917-21).