До уваги жителів Дніпра: з 1 липня вводиться акцизний податок
Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків ДФС повідомляє, що з 1 липня 2019 року вводиться акцизний податок для виробників та постачальників електричної енергії .
Згідно з розділом XVII Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 13.04.2017 № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» з 1 липня 2019 року набирають чинності статті 54, 55, 66 – 71 та 73 цього Закону, що впливає на визначення кола платників акцизного податку з електричної енергії.
Починаючи з 01.07.2019 року, купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами здійснюють виробники, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, трейдери, гарантований покупець та споживачі (ст. 66 Закону № 2019).
Статтею 212 Податкового кодексу визначено, що платниками акцизного податку з електричної енергії є:
– особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини;
– суб’єкт господарювання, який ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України;
– оптовий постачальник електричної енергії;
– виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її поза оптовим ринком електричної енергії.
Не є платниками акцизного податку особи, які здійснюють діяльність з виробництва електричної енергії за умови її продажу на оптовому ринку електричної енергії та/або з постачання електричної енергії, крім платників, зазначених у п.п. 212.1.12 ст. 212 ПКУ.
Об’єктом оподаткування акцизним податком є:
– операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції);
– оптового постачання електричної енергії.
Базою оподаткування акцизним податком відповідно до п.п. 214.1.3 ст. 214 ПКУ є вартість реалізованої електричної енергії без ПДВ, виходячи з якої обчислюється сума податкового зобов’язання із врахуванням ставки у розмірі 3,2 % (п.п. 215.3.9 ст. 215 ПКУ), а також дата виникнення податкових зобов’язань щодо постачання електричної енергії – дата підписання акта прийому-передачі електроенергії (п. 216.10 ст. 216 ПКУ).
Виробники електроенергії, у тому числі виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії, з урахуванням положень Закону № 2019, які наберуть чинності з 01.07.2019 pоку, є платниками акцизного податку та відповідно у них виникає податковий обов’язок з обчислення, декларування та сплати акцизного податку з урахуванням наявних об’єктів оподаткування. Таки платники повинні подавати Декларації починаючи з 01.07.2019. Тобто Декларація за липень 2019 року, подається до контролюючого органу не пізніше – 20.08.2019, а нараховане зобов’язання сплачується не пізніше – 30.08.2019.
Форма декларації акцизного податку, порядок її заповнення та подання визначено наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14.
У Декларації заповнюються лише відповідний розділ і додатки до Декларації, які відповідають виду господарської діяльності платника та виду підакцизних товарів (продукції). Якщо платник є одночасно платником акцизного податку за різними видами господарської діяльності згідно зі статтею 212 Кодексу, він подає одну Декларацію з відповідними розділами та додатками до неї. Так для виробників електричної енергії передбачено заповнення розділу Е “Податкові зобов’язання з оптового постачання електричної енергії та з виробництва електричної енергії, проданої поза оптовим ринком електричної енергії”.
Разом із декларацією подається Розрахунок суми акцизного податку з оптового постачання електричної енергії та з виробництва електричної енергії, проданої поза оптовим ринком електричної енергії (Додаток 7 “Розрахунок суми акцизного податку з оптового постачання електричної енергії та електричної енергії, проданої поза оптовим ринком електричної енергії”).
За наявності оборотів, які не підлягають оподаткуванню, звільняються від оподаткування, також подається Розшифровка оборотів, які не підлягають оподаткуванню, звільняються від оподаткування, оподатковуються за нульовою ставкою (Додаток 4 “Розшифровка оборотів, які не підлягають оподаткуванню, звільняються від оподаткування, оподатковуються за нульовою ставкою”).
Зауважимо, що платники, які здійснюють операції з реалізації електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками або з відновлювальних джерел енергії і мають відповідні ліцензії на здійснення таких операцій, зобов’язані за кожний встановлений Кодексом звітний період подавати податкові декларації з акцизного податку незалежно від того, здійснювали вони господарську діяльність у звітному періоді чи ні.