Домашнє насильст­во – досить поширена проблема на Дніпропетровщині

Насильство у сім’ї – одна з найболючіших проблем сучасного суспільства. Як правило, найчастіше насильницькі заходи спрямовані проти дружини або супутниці життя. Діти також досить часто зазнають фізичних катувань: їх б’ють, ґвалтують, морять голодом… Такі злочини, зазвичай, не афішують, і оточуючі часто навіть не здогадуються, що відбувається за порогом будинку цілком благополучної родини.

ВАЖЛИВА ПРОФІЛАКТИКА

Домашнє насильст­во – досить поширена проблема на Дніпропетровщині. Так, за словами виконуючої обов’язки начальника відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУ НП в області Анни Карпеченкової, в області за 10 місяців поліція склала 7125 протоколів за вчинення фізичних катувань у родині. У Дніпрі, наприклад, 14 дітей, які молодші 18 років, уже пере­бувають на обліку як особи, котрі вчинили подібні злочини. Най­частіше – це хлопчики, та є й дівчата.

Анна Карпеченкова зазначила, що для боротьби з насильством у сім’ях проводять профілактичні заняття, в рамках яких у школах, коледжах та університетах з дітьми і студентама спілкуються на відповідні теми. Мета таких заходів – застерегти від жорстокості підростаюче покоління. На жаль, поширене насильство також і в навчальних закладах – так званий буллінг. Це цьку­вання однієї дитини іншою, особливо спостерігається дана проблема в школах. Початок цьому дає такий собі «рекет» стосовно учнів початкової школи, коли, наприклад, старші діти відбирають у них мобільні телефони. Серед старшокласників поширені плітки, принизливі жарти.

Управління патрульної поліції планує також проводити інтерактивні уроки. Загалом, до кінця року відбудеться ще 192 заняття, які повинні охопити близько 10 тисяч дітей.

СОЦІАЛЬНИЙ ПРИТУЛОК

Сьогодні в Дніпрі функціонує лише один соціальний притулок – Шелтер для жінок та дітей, які страждають від насильства в сім’ї. Він розрахований на 14 місць. Тут постраж­далі можуть відчувати себе у цілковитій безпеці, адже центр знаходиться під постійним відеоспостереженням. Уночі там чергують охоронці, є також тривожна кнопка, за сигналом якої миттєво прибуває наряд охорони.

За словами керівника Шелтеру Людмили Коломоєць, як засвідчує статистика, 90% постраждалих від насильства – саме жінки. Причому, більшість із них навіть не усвідомлюють, що піддаються фізичному катуванню, і вважають це явище нормальним. «Причини насильства в сім’ї можуть бути родом з дитинства. Якщо маля перенесло якусь травму чи пережило негативний досвід, то, ставши дорослим, воно зганятиме внутрішні комплекси на слабких близьких. Тому психологи радять: якщо дитина почала проявляти перші ознаки агресії – слід негайно звернутися до спеціалістів.

МОВОЮ ЦИФР: З початку року Національна поліція України зареєструвала майже 60 тис. заяв стосовно домашнього насильства. Упродовж 2017-го за кримінальними провадженнями, направленими до суду, постраждалими визнано майже 77 тисяч жінок.

КОМЕНТАР ПСИХОЛОГА

СВІТЛАНА КІСЕЛЕВСЬКА, психотерапевт за направленням «Позитивна психотерапія», м. Дніпро:
– З жінками, які багато років страждають від фізичного насильства, доводиться працювати дуже довго. За один день, на жаль, цю проблему ніяк не вирішити. Але, в першу чергу, потрібно не боятися вступати у «боротьбу» з домашнім «тираном». Слід усвідомити, що протистояти насильницьким актам не тільки можливо, але й необхідно, щоб не втратити себе як особи­с­тість. Головне – розуміти: чим більше впевненості, тим менше страху. І цю впевненість ми намагаємося прищепити жінкам.

АЛІНА МАЯКОВА