Доведено: собаки краще розпізнають людей, аніж детектор брехні

Науковці підтвердили і пояснили той факт, що собаки розпізнають злих людей. Результати дослідження були опубліковані в науковому дайджесті «Neuroscience & Biobehavioral Reviews». Дослідники дійшли висновку, що ці тварини аналізують поведінку людей, зважаючи на їх взаємодію з іншими. Якщо ваш пес гарчить або не хоче, щоб її погладив хтось із вашого оточення, – це значить, що були випадки, коли ця конкретна особа поводилась щодо господара, на думку тварини, погано.

Часто буває так, що власники собак не можуть пояснити, чому певні люди викликають у їх четвероногих улюбленців настороженість. Деякі поспішно стверджують, що тварина, мабуть, трохи примхлива. Однак вчені доводять, що поведінка цих тварин базується на навичках, на кшталт роботи поліграфа.

— Але якою є схема розпізнавання хороших і злих людей?

– Люди обмінюються інформацією за допомогою другої сигнальної системи – мови, жоден з видів тварин не володіє такою системою. Але собаки справді «читають» людей, ці тварини є чудовоми фізіономістами, між собою вони спілкуються за допомогою поз і рухів, таку ж схему застосовують і щодо нас, – каже Експрес-онлайн Сергій Клочко, зоопсихолог, суддя Міжнародної кінологічної федерації.

Вчені кажуть, що предки собак почали жити з людиною 18 – 30 тисяч років тому, за цей час на фоні адаптаційних процесів їхній геном зазнав змін. По-перше, вижили лише ті, які змогли підлаштуватись до травлення рослинних білків, а по-друге, на генетичному рівні відбулись зміни, пов’язані з поведінкою. Завдяки цьому тварини навчились буквально бачити емоції людини, які ми здебільшого не помічаємо.

– Що саме вони зауважують?

– Йдеться про таку собі мову невербального спілкування, коли людина видає свої наміри невловимими рухами мімічних м’язів чи несуттєвими змінами поз. А це і є мова собак. Саме тому ці тварини, здалеку побачивши людину, чітко розрізняють її настрій (страх, злість, позитив).

Розкажу про свій досвід, пов’язаний із такою властивістю собак. Багато років тому в мене був молодий пес коллі, який щовечора зустрічав мене з електрички, виглядаючи з вулиці. Знаєте, що я зауважив? Він завжди здалеку зчитував мій настрій. Бо якщо під час робочого дня стався якийсь скандал чи інша стресова ситуація, пес, побачивши лише мене на платформі, розвертався й біг на обійстя. А якщо я приїжджав у гарному гуморі, мчав радісно назустріч.

Тоді я вирішив спробувати його обманути, для цього, виходячи з електрички, починав наспівувати пісень, весело підстрибувати, посміхаючись, кликати собаку. Але щоразу, коли під моєю маскою радості приховувався поганий настрій, пес не наближався до мене, а повертався сам додому.

Беззаперечним є той факт, що людина для собаки є відкритою книгою, ці тварини безпомилково визначають страх, злість, радість. Вони зчитують це за мімікою, рухами, позами. До того ж, не забуваймо, собаки мають вкрай чутливий орган нюху, вони відчувають будь-яку нашу емоцію, адже кожна з них супроводжується гормональними змінами, що позначається на запаху. Тому не намагайтесь обманути пса, все одно не вдасться.

Лариса ПЕЦУХ, Expres.ua