Історичні пам’ятки Дніпра потребують особливої уваги

У Дніпрі в управлінні з питань охорони культурної спадщини міської ради підбили підсумки роботи з реставрації історичних пам’яток та звернень містян. Не оминули й плани на поточний, 2022 рік.

За словами начальниці управління Надії Лиштви, перелік об’єктів культурної спадщини поповнився щойно виявленими пам’ятками: 18 з них – археології, 84 – архітектури і 84 – історії та монументального мистецтва. Також провели 80 інспекційних перевірок за зверненнями містян. Наприклад, відповіддю на скарги мешканців щодо руйнування аттика (декоративної стінки) будівлі на вул. Січових стрільців, 1 стало часткове оновлення ліпнини, втрачених елементів: у планах – оновлення всього фасаду.

Відновили пам’ятку історії «Місце розстрілу хворих психіат­ричної лікарні та в’язнів концтабору під час німецько­-фашистської окупації» (вул. Бєхтєрева, 1). Привели до ладу могилу машиніста Ульченка. Виконали реставрацію вікон та дверей пам’ятки архітектури «Прибутковий будинок» на вул. Челюскіна, 3. Не менш знаковими були пошук та вилучення останків воїнів Другої світової війни на території Амур-Нижньодніпровського району, в межах колишнього Ломівського плац­дарму для подальшого перепоховання.

Упродовж року уклали 57 охоронних договорів; зафіксували 5 правопорушень, за які накладаються штрафи. Це незаконні самовільні роботи на пам’ятках та ухилення від укладання охоронних договорів – до бюджету перераховано 238 тис. грн. Інформацію про культурну спадщину можна знайти у Музеї історії Дніпра, Туристичному інформаційному центрі й на сайті управління. Вже отримано 250 емблем, на які буде нанесено QR-коди з інформацією про будівлю, телефон управління, дані про те, куди можна звертатися із запитаннями та скаргами.

У 2022 році заплановано оновлення фасадів будівель на вул. Боброва, 28 та Харківській, 5: переобладнання дворових сходів на вул. Шевченка, 33; братської могили на вул. Томській, 53. Зараз реставрують могилу архітектора Красносельського. На зазначені заходи управління запланувало 13 млн 600 тис. грн, ще 1 млн грн потребують експертизи та виготовлення облікової документації.