Іван Вакуленко: “Нашу продукцію і власні розробки можна експортувати до Європи”

Війна стала поштовхом для інтеграції України з Європейським Союзом. Зокрема, в економічному і військовому сенсі. Проте існують галузі, в яких така інтеграція вже відбулась, наприклад, газорозподільній. Яскравий приклад – завод RGC Production у Дніпрі з виробництва газового обладнання європейського взірця. Про масштабну роботу щодо інтеграції з Європою саме в газовій галузі поговоримо з головою правління АТ «Дніпропетровськгаз» Іваном Вакуленком.

– Які корективи внесла війна у роботу заводу RGC Production у Дніпрі?

– З початку цього року, у тому числі у період військових дій, завод виготовив 201 сучасний ШГРП та 1809 шаф для побутових лічильників. Це надійне обладнання, яке створене за світовими технологіями порізки, зварювання та фарбування деталей, збирання та комплектації. Найближчим часом завод направить нові ШГРП для відновлення газогонів у Житомирську, Київську та Харківську області.

Технологічний процес виготовлення сучасного газового обладнання на заводі не зупинявся, адже воно критично необхідне для швидкого відновлення газопостачання в деокупованих регіонах нашої країни і проведення ремонтів мереж і газового обладнання після ворожих обстрілів.

– Як в умовах війни ви налагодили роботу з відновленням та модернізацією газопроводів у регіоні?

– АТ «Дніпропетровськгаз», який працює під брендом Регіональної газової компанії ще три роки тому взяв курс на повну заміну радянських і російських технологій. Ми послідовно працювали над розширенням контактів з європейськими та північно-американськими компаніями. Ця стратегія виправдала себе зараз. В умовах війни з РФ наша компанія, що працює під брендом РГК, не має контрактів з підприємствами країни-агресора – росії та її сателіта Білорусії.

І саме завдяки власному виробництву по області продовжується масштабна робота із заміни застарілого обладнання шафового типу на новітні зразки виробництва RGC Production. З початку року вже більше 10 сучасних ШГРП встановлені в населених пунктах по всій області. Відтепер майже 800 побутових споживачів та 6 комунальних підприємства мають стабільний та безпечний розподіл газу.

– Розкажіть про кроки вашої компанії до євроінтеграції саме у питанні газового обладнання.

– Початок повномасштабної війни в Україні підтвердив правильність стратегії РГК, розвитку виробництва власного газового обладнання з використанням провідних європейських технологій. Ще, починаючи з 2019 року, РГК у тісній співпраці з провідними європейськими виробниками побудувала в Україні три нових заводи з виробництва газового обладнання.

У Дніпрі відкриття заводу відбулось у 2021 році. У перший рік роботи нашого новітнього заводу RGC Production об’єми випуску склали майже 800 одиниць промислової великогабаритної продукції – ШГРП, ВОГ, та майже 5 тис. одиниць побутової малогабаритної продукції – мембранні ВОГ та ШГРПВ. Нині на виробництві працевлаштовано більше 130 людей. Саме завдяки власному виробництву з орієнтацією на європейські комплектуючі, ми нині, в умовах війни, можемо ремонтувати мережі і забезпечувати ці ремонти сучасним обладнанням.

– Чи розглядається можливість експорту обладнання, що виготовляється на заводі, до країн Європи.

– Нині налагоджені партнерські відносини з іноземними виробниками, власні логістичні маршрути і хаби. Кваліфікація персоналу та рівень технічного оснащення виробництва дозволили отримати сертифікати відповідності міжнародним стандартам з системи менеджменту якості та системи менеджменту охорони здоров’я та безпеки праці. Тому ми маємо потенціал для залучення ще більше закордонних партнерів та нарощення потужностей на заводі RGC Production задля налагодження процесу імпорту складових та експорту готової продукції на ринки Європи. Це ще більше зміцнить нашу активну євроінтеграцію в сфері газового обладнання.

– Чи маєте ви спец інструменти, які покращують роботу під час ремонтів, модернізації тощо на газових мережах?

– АТ «Дніпропетровськгаз» два роки тому закупило сучасне європейське обладнання – «стоп-систему» італійської фірми Ravetti для блокування газопроводу. Вона дозволяє проводити ремонтні роботи на аварійних ділянках газопроводу без відключення споживачів від газу.

Дніпропетровщина стала другою з-поміж усіх областей України, хто придбав таке обладнання і єдиною, хто активно використовує його у своїй роботі. У це обладнання підприємство інвестувало понад 1 млн гривень. Воно особливо актуальне під час опалювального сезону.

А нещодавно ми придбали нову установку того ж європейського виробника, яка дозволяє виконувати врізання у газопровід і не використовувати фітинги. Для прикладу, нещодавно працівники Дніпропетровськгазу виконали роботи з реконструкції системи газопостачання та замінили два старих шафових регуляторних пункти на нові ШГРП виробництва RGC Production у Нікопольському районі. Старе обладнання експлуатувалось майже 30 років. Саме під час цих робіт застосували обладнання італійської фірми Ravetti, що дозволило не відключати газопостачання до цілого населеного пункту району, а це 615 домогосподарств.

– Чи маєте розробки на майбутнє для удосконалення роботи мереж у регіоні?

– Нині на стадії удосконалення знаходиться власна розробка РГК – система телеметрії для газорегуляторних пунктів (ГРП, ШГРП). Відтак ми зможемо на заводі RGC Production у Дніпрі налагодити виробництво такої системи для оперативного централізованого контролю технологічних параметрів і обладнання мережі. Це означає економічне відновлення, зокрема, критичної інфраструктури, створення нових робочих місць, наповнення бюджетів всіх рівнів та втілення нових соціальних програм.

Вектор розвитку, обраний РГК, дозволить газовій галузі України безболісно та швидко інтегруватись в європейський ринок в рамках інтеграції України в ЄС. Використання сучасних технологій у повоєнний період прискорить розвиток газової галузі за рахунок взаємодії зі світовими компаніями.