Лікарняні планують виплачувати по-новому

Міністерство соціальної політики хоче внести зміни до Закону України «Про обов’язкове державне соціальне страхування», зокрема, розроблено новий законопроєкт.

Зараз він на стадії обговорення. Експерти зазначають, що документ має як позитивні наслідки для українців, так і негативні.

ЛІКАР-РЕВІЗОР

Серед інновацій — оплата лікарняного. Якщо раніше перші п’ять днів хвороби працівника відшкодовувало підприємство, а ще п’ять — Фонд соціального страхування, то в новому законопроєкті передбачається, що роботодавець тепер відшкодовуватиме співробітнику 10 днів лікарняного, а вже далі гроші виплачуватиме Фонд соцстраху.

«Наші державні діячі порахували статистику і виявили, що переважна більшість лікарняних дається на 10 днів, після чого людина виходить на роботу. І хочуть запровадити таке нововведення, аби зекономити державні кошти і перекласти всю суму виплат на роботодавця», — говорить адвокат Андрій Верба.

Також передбачено, що у Фонді соцстрахування з’явиться такий собі лікар-ревізор, який перевірятиме доцільність видачі лікарняних.

«Якщо він знайде докази, що шпитальний лист виписано необґрунтовано й оплачено з коштів Фонду, то роботодавець і робітник сплатять штраф та пеню за отримані під час лікарняного гроші», — сказав Андрій Верба.

Також планують змінити і саму частину виплат. Зараз, якщо людина має вісім років стажу, то їй «видають» повну зарплатню. Цю норму хочуть переглянути і збільшити в два рази. Отже, щоб отримати 100% зарплати під час хвороби, потрібно мати 20 років стажу. «Розмір допомоги змінять так: якщо страховий стаж людини — близько п’яти років, вона отримуватиме 50% середньої заробітної плати як лікарняні, від п’яти до 10 років — виплатять 60%, від 10 до 15 років — виплати складуть 70%, від 15 до 20 років — це 90% середньої зарплатні», — сказав Андрій Верба.

Нині ці цифри значно менші і розраховувати на 50% оплати за лікарняний можуть ті, хто офіційно пропрацював лише три роки.

ЕЛЕКТРОННИЙ РЕЄСТР

У новому законопроєкті є і позитивний момент — це введення електронного реєстру лікарняних. «Доступ до такого реєстру матимуть лікар, роботодавець та Фонд соціального страхування. Це дасть змогу зменшити бюрократію, відмовитись від друку паперових бланків та заощадить кошти держави, а також виключить корупційний складник. Коли людину звільняли з роботи, вона йшла до лікаря, брала заднім числом лікарняний та потім через суд відновлювалась на посаді, говорячи, що її було звільнено під час хвороби», — зауважив Андрій Верба.

Він наголосив, що закон тільки обговорюють і поки що не йдеться про його остаточний варіант та прийняття Верховною Радою. Економічні експерти говорять, що держава хоче зекономити гроші Фонду соціального страхування і пере­класти його функції на роботодавців. Зобов’язання працедавців оплачувати всі 10 днів лікарняного співробітнику зумовить збільшення собівартості продукції та послуг.

ВІДНОВИЛИ ВИПЛАТИ

Поки що Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт, який передбачає виплату лікарняних у разі тимчасової непрацездатності особи, якщо її хвороба не пов’язана з нещасним випадком на виробництві. Якщо документ ухвалять, він набере чинності з кінця червня 2021 року.

Нагадаємо, через правову колізію під час прийняття Закону «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я» у березні цього року депутати допустили «технічну» помилку й затвердили норми, які технічно унеможливлюють виплати лікарняного, якщо людина не проходить реабілітацію та не отримала травму на виробництві, а просто захворіла на грип чи зламала ногу на вихідних. Нині Верховна Рада цю помилку виправила. Фонд соціального захисту заспокоює громадян, які нині перебувають на лікарняному через будь-яку хворобу — свої виплати вони отримають, як завжди.

Тамара Бєлкіна
фото: з відкритих джерел