Міжнародне співробітництво Слобожанської територіальної громади в сфері впровадження енергоефективних технологій

Нині енергоефективність стала однією з найважливіших можливостей розвитку української економіки. Це стосується й однієї з найпотужніших серед промислових та аграрних регіонів України – Дніпропетровської області. Зважаючи на це, за ініціативи обласної ради була розроблена, а в грудні 2017 року прийнята регіональна «Стратегія енергозбереження, енерго­ефективності та розвитку відновлювальних джерел енергії у Дніпропетровській області на 2018-2035 роки».

Слобожанська територіальна громада

Мета створення Стратегії – визначення конкретних цілей, напрямків роботи і розробка відповідних програм, заходів, спрямованих на енергозбереження, підвищення енерго­ефективності та розвитку альтернативних джерел енергії в нашому регіоні. Як зазначив заступник голови облради Валерій Безус під час презентації Стратегії, головні її складники – це енергетична безпека, «зелена» енергія та чисте довкілля.

Саме такими пріоритетами керується й одна із лідерів розвитку не тільки Дніпропетровщини, а й України – Слобожанська територіальна громада. У період 2016 – 2017 років за ініціативи голови Слобожанської селищної територіальної громади І. М. Камінського була розроблена і затверджена «Стратегія розвитку Слобожанської селищної об’єднаної територіальної громади», де однією із стратегічних цілей є трансформація її в «Енергоефективну громаду».

Важливу роль у реалізації проектів з енергоефективності відіграє міжнародне співробітництво України і Словаччини. В рамках співпраці між Україною та Вишеград­ською четвіркою саме Словаччина взяла під свій патронат співпрацю у сфері енергоефективності.

Характеризуючи договірно-правову базу українсько-словацьких відносин, звернемо увагу на те, що 10.09.2015 був підписаний Меморандум про співробітництво у сферах енергоефективності, енергозбереження та відновлювальної енергетики між Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України та Словацьким інноваційним енергетичним агентством (SІЕА).

За фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського фонду реалізується проект, який має на меті сприяти обміну досвідом між Словаччиною та Україною у сфері реформування енергетичного сектора, зокрема, енергоефективності та відновлювальних видів енергії, імплементації законодавства і програм ЄС, а також ознайомлення з кращими практиками на місцях, насамперед, у вигляді Ярмарку успішних словацьких проектів у сфері енергоефективності.

Щодо Дніпровського регіону, то перша офіційна подія українсько-словацького співробітництва в сфері енергоефективності й реалізації вищезгаданого проекту відбулася 27 лютого 2017 року в рамках міжнародної конференції «Сприяючи енергоефективності в Україні: кращі практики з Словаччини», яка відбулася за підтримки Дніпропетровської обласної ради в культурно-діловому центрі «Менора» у м. Дніпро. У роботі конференції взяли участь міські голови, голови районних рад, голови об’єднаних територіальних громад, учені й представники громадських організацій.

Конференція сприяла обміну досвідом Словаччини та України щодо реалізації заходів з енергоефективності та використання відновлювальних джерел енергії для забезпечення потреб в енергоресурсах, реалізації проектів з енергоефективності та енергозбереження, оцінюванню можливостей надання фінансової підтримки проектам з енергоефективності через доступні міжнародні інструменти, а також представлення успішних проектів, які були реалізовані в Словаччині.

У 2016 році укладено договір про співпрацю між Слобожанською селищною радою та При­дніпровською державною академією будівництва та архітектури (ПДАБА), де одним із головних пунктів співробітництва є перетворення селища на сучасну енергоефективну громаду. Своєю чергою, в липні 2017 року був укладений договір про науково-технічне й освітнє співробітництво між ­ПДАБА та Словацьким технологічним університетом у Братиславі, який також став партнером Слобожанської громади.

Слобожанська територіальна громада

Як конкретний приклад такої співпраці в сфері впровадження енергоефективних технологій між Слобожанською територіальною громадою, Придніпровською державною академією будівництва й архітектури та Словацьким технологічним університетом у Братиславі є розробка проекту Центру громадської активності в селищі Слобожанське. Проект розробляє відомий європейський архітектор, професор Словацького технологічного університету в Братиславі Станіслав Дукат та фахівці Українського національного центру екологічної архітектури і зеленого будівництва ПДАБА під керівництвом професора М. Савицького.

Професор Дукат – визнаний європейський експерт щодо розробки енергоефективних та екологічно чистих будівель. Він є членом Палати архітекторів Зальцбурга і Верхньої Австрії в Лінці, Федеральної палати інженерів-архітекторів та інженерів-консультантів у Відні, торгово-промислової палати в Зальцбурзі, консультантом в Європей­ській будівельній групі з розробки стандартів енергоефективності та екології в будівництві.

Ексклюзивний проект Центру громадської активності в селищі Слобожанське, що запланований як центр інтеграції мешканців та залучення їх до процесів перетворень у громаді та країні, за переконанням Станіслава Дуката, – перший в Європі, а можливо, й у світі, громадської будівлі, створеної за філософією «зеленої», біопозитивної, екологічної, гармонійної з природою і людиною.

Для ознайомлення зі словацьким досвідом упровадження енергоефективних технологій делегація Дніпровського регіону в вересні 2017 року відвідала Словацьку Республіку. В складі делегації були: від ПДАБА – проректор з наукової роботи М. Савицький, керівник Центру міжнародних проектів та програм М. Бабенко, від Слобожанської територіальної громади – радник селищного голови В. Осадчук, від приватного будівельно-монтажного підприємства «Строитель-П» – директор з інновацій та розвитку В. Спірідоненков, заступник директора з інновацій та розвитку О. Савицький.

Програма перебування делегації Дніпровського регіону містила у собі зустрічі і переговори з керівництвом Словацького технологічного університету (СТУ), спеціалістами кафедр будівельних конструкцій, архітектури, науково-дослідницького випробувального центру, фірми Enmar (Словаччина), Dalyn (Чехія).

Українська делегація ознайомилася з унікальними енергоефективними світлопрозорими фасадними конструкціями висотної будівлі Словацького технологічного університету, інженерним обладнанням, що експлуатується на об’єктах. Інженерне обладнання має унікальний вітрогенератор електричної енергії, термодинамічні панелі, інфрачервоний обігрів, обладнання для керування вмістом вуглекислого газу, вологості, очищенням і озонуванням повітряного середовища. Усе це гарантує високі параметри комфортності внутрішнього повітряного середовища об’єкта під час зниження енерговитрат на 80%, порівняно з традиційними технологіями.

У науково-дослідницькому центрі СТУ українська делегація ознайомилася з новітнім обладнанням для проведення випробувань, зокрема, кліматичною камерою, електронним мікроскопом, що дає змогу проводити дослідження на рівні нанотехнологій. У результаті візиту була досягнута домовленість про використання обладнання науково­дослідницького випробувального центру СТУ для дослідження теплотехнічних характеристик українських екологічних стінових огороджувальних конструкцій, які використовуватимуться під час будівництва Центру громадської активності в селищі Слобожанське.

Щоб ознайомитися з можливістю реалізації амбітного проекту будівлі Центру громадської активності в селищі Слобожанське, розповісти про європейський досвід упровадження енергоефективних технологій у будівлях на прикладі Словаччини, Австрії, Німеччини, Франції та інших європейських країн, обговорити основні аргументи та переваги цього процесу, в листопаді 2017 року до Слобожанської громади завітав Станіслав Дукат. Обговорення актуальної теми очолив селищний голова Іван Камінський, який запевнив іноземного гостя в прагненні Слобожанської громади втілити знаковий не тільки для України, а й Європи проект.

Професор поділився своїм досвідом у галузі архітектури та проектування енергоефективних будівель, з урахуванням близько 900 запроектованих і реалізованих архітектурних робіт упродовж його 40-річної практики. Він розповів багато цікавого на тему енергозбереження, про ситуацію сьогодення загалом, про майбутнє України. Станіслав Дукат зауважив: «Запровадження енерго­ефективності сьогодні – це запорука не тільки благополуччя завтрашнього дня, а й взагалі, існування людської цивілізації. Безвідповідальне ставлення до споживання ресурсів може призвести до знищення людської цивілізації. Водночас, людство використовує тільки мізерну частину відновлювальних джерел енергії, які здатні повністю задовольнити потреби людей в енергії. Досвід словацьких досягнень, спільно з українськими розробками, створить основу ефективного енергозбереження та може стати прикладом для інших країн. Я відкрив для себе Україну, й можу упевнено сказати, що це – країна людей із надзвичайним розумовим потенціалом та неймовірною працездатністю. Ми, слов’янські народи, повинні не лише словами підтримувати один одного, а й реальними справами втілювати плани в життя. Хотів би поділитися з вами знанням і досвідом, щоб уникнути помилок, яких уже зазнали на цьому шляху європейські країни».

Станіслав Дукат поважає український народ та вірить у найкращі перспективи нашої країни, закликає бути сильними, принциповими та стійкими. А ще наголосив, що ми повинні берегти земні ресурси, які є вичерпними. Зокрема, цінувати наш родючий чорнозем.

Для розробки моделі функціонування Центру громадської активності, визначення основних напрямків та змісту його діяльності, потрібні соціологічні дослідження, аудит існуючих ресурсів, можливостей громади, зацікавленості його роботою з боку членів громади та громадських активістів.

Центр громадської активності стане не тільки живою «зеленою» екологічною будівлею, сприятливою до людини й природи, а й місцем, де буде реалізовуватись принцип партнерства та діалогу між владою й громадянським суспільством, залучення всіх мешканців та активістів до процесу розвитку громади, покращання якості життя, задоволення соціальних, освітніх та культурних потреб населення. Сталий розвиток громади залежить від гармонійного поєднання духовної та соціальної енергії (синенергія) всіх соціальних факторів, людей, які тут живуть та працюють, та ресурсів, що надасть потужну нову енергію для подальшого розвитку. Тоді, коли це здійсниться, Слобожанська ОТГ стане енергоефективною у всіх сенсах.