На Дніпропетровщині відтепер можна рибалити за новими Правилами

Упродовж останніх 20 років рибалкам Дніпропетровщини доводилось рибалити за правилами, які були морально застарілими та не відповідали законодавству. Так, 9 грудня 2022 року набрав чинності оновлений наказ Мінагрополітики від 19.09.2022 №700 «Про затвердження Правил любительського і спортивного рибальства».

«Нові Правила ввели на зміну застарілим. Ними передбачається покращити умови любительського, спортивного рибальст­ва і підводного полювання. А ще націлені на охорону й збереження біорізноманіття українських водойм», – сказав начальник управління Державного агентства рибного господарства в Дніпропетровській області Василь Волков.

У новому документі врахували найкращі напрацювання країн ЄС, рекомендації профільних наукових установ України та пропозиції громадськості.

Найперше, змінилась добова норма вилову на одного рибалку. Тепер це 3 кг риби і один трофей. Ним може бути велика рибина у максимально дозволених розмірах. Наприклад, 80-сантиметровий європейський сом або півметрова щука. Рибалки зобов’язані мати із собою ваги та лінійку – для вимірювання улову.
Крім того, риболовам дозволили брати більше гачків у міжнерестовий період. Було п’ять на людину – стало сім.

Під час нересту рибу можна ловити лише в дозволених місцях, тільки з берега на вудку із двома гачками. Замість вудки можна використовувати і спінінг з однією штучною приманкою.

У нових правилах збільшили кількість дозволених для рибальства ­місць. Зокрема, ловити можна усіх жителів водойм, окрім тих, що занесені до Червоної книги України, переліків регіонально рідкісних видів та міжнародних природоохоронних списків. Також знято обмеження на вилов карликового сома та сонячного окуня.

Нині діє заборона на вилов щуки – зараз у «хижачки» період нересту. Такі обмеження ввели вперше в Україні. Діятимуть вони до 31 березня.

«Щука – одна з небагатьох риб українських водойм, в якої починається нерест за температури води лише 3-5 градусів. Для інших видів це ще надто холодно», – пояснив Василь Волков.

Порушникам загрожує покарання. Це може бути як адміністративна, так і кримінальна відповідальність. А ще доведеться відшкодувати нанесені рибному господарству збитки. Штраф за кожну незаконно виловлену щуку – понад 3,4 тис. грн.

Зараз через війну заборонена й навігація малих суден на водоймах Дніпропет­ровщини.

Виняток – лише для катерів Збройних сил України, Національної поліції, ДСНС, Держагентства меліорації та рибного господарства, аварійно-рятувальних і пошуково-рятувальних служб.

Ті, хто планує займатися промисловим виловом риби на малих суднах, повинні мати спеціальний дозвіл. Його можна отримати шляхом укладання договору на право спеціального використання водних біоресурсів. Процедура – через електронні торги. Проєкт втілює Мінагрополітики та Держагентство меліорації та рибного господарства. Онлайн-аукціони проходять на платформі Прозорро. Продажі.

Крім того, у нових правилах рибальства врегулювали спортивне рибальство та підводне полювання. Відтепер офіційні спортивні заходи із рибальства та/або підводного полювання узгоджуються їхніми організаторами з місцевими державними адміністраціями. Під час проведення таких заходів, за наявності в їхніх учасників посвідчення встановленого зразка, добова норма улову та мінімальні, дозволені для вилову розміри водних біоресурсів не встановлюються, якщо це передбачено правилами спортивних змагань.

Також не забороняється проведення спортивних заходів у періоди нерестових заборон з берега за межами нерестовищ. Спортсменам дозволено зберігання, утримання водних біоресурсів у живому та неушкодженому вигляді в улові з метою їх зважування та подальшого повернення у природне середовище існування. Необхідність наявності посвідчення підводного мисливця у нових правилах вилучена.

ЯРОСЛАВА ХЛЄБНИКОВА

фото із відкритих джерел