На Дніпропетровщині виявили унікальний стародавній об’єкт (фото)

Останнім часом в Дніпропетровській області виявляють дуже багато цікавих туристичних об’єктів, які нажаль, поки що, не користуються попитом туристичної спільноти. А даремно.

Так, між містами Дніпро та Запоріжжя, в балці Канцерка, розташований унікальний об’єкт – стародавній гончарний центр, датований вченими 6-8 століттям н.е. Про нього знають тільки історики і вузьке коло фахівців. Балка починається неподалік села Любимівка Солонянського району.

В ній знаходиться ціла система горнів і на сьогодні досліджено 20 з них. Вони були округлі у плані, діаметром від 1,50 до 2,25 метрів й мали двух-ярусну конструкцію й належали до класу з вертикальним ходом гарячого повітря. Один з досліджених в балці горнів експонується у 1-ому залі Дніпропетровського історичного музею.

балка Канцерка_Дніпропетровська область

Фахівці стверджують, що кожен горн витримував близько 10 виробничих циклів і, відповідно, існував максимум один сезон. Це вказує на ймовірність існування цього центру біля 20 років. Навіть в наші дні, завітавши до балки Канцерки, можна знайти старовинні уламки посуду і можна, навіть, визначити місце, де колись знаходилось штучне озеро, створене для обслуговування гончарного виробництва.

Народ, що жив тут й залишив нам цю пам’ятку – алани. То були часи так званої кочової імперії алан, й швидше за все, вони були напівосілі й осілі нащадки одного з племен Аланії – роксоланів, що у літописах виступають під іменем «яси» або «аси». Алани не були єдиним етнічним й культурним утворенням, а були об’єднанням, що складалось з різних племен.

балка Канцерка_Дніпропетровська область

За припущеннями вчених поселення в балкі Канцерка відносилось до другого етапу аланської культури та було розбите хазарами. Після чого алани вступили до алано-болгарського союзного об’єднання, яке сформувалось під егідою Хазарського каганату для контролю за північно-кавказькими ділянками Шовкового шляху.

балка Канцерка_Дніпропетровська область

«В поточному 2021 році науковці Дніпропетровського історичного музею планують продовжити дослідження стародавнього гончарного центру і в нас з вами є унікальна можливість бути присутніми при цьому. І не тільки присутніми, а й спробувати себе в якості гончара й відчути енергію місцевої глини», — розповіла Ольга Філь, адміністратор групи «Дивна Україна — клуб шанувальників історії і подорожей».