На культуру не вистачило: кому потрібні театри Дніпропетровщини (ФОТО)

Сьогодні у Дніпрі, під стінами обласної ради відбулася акція протесту працівників театрально-концертних організацій області. Причиною акції є недостатнє фінансування видатків на заробітну плату та зменшення зарплат акторів на 30-40%. Як розповідають учасники, це в буквальному сенсі вб’є культуру у Дніпрі – провідні митці, молоді, талановиті актори просто поїдуть працювати у Європу, де, не секрет, зарплати у театралів пристойні.

акція протесту_театри

акція протесту_театри

Чому урізають

В деяких концертних колективах не вистачає коштів навіть на виплату посадових окладів, всі інші театральні організації вимушені зменшувати заробітну плату працівників. Уже в кінці цього місяця актори театрів і артисти концертних організацій отримають заробітну плату на 30-40% менше, ніж зараз. Причина такої катастрофи —  перерозподіл коштів в обласному бюджеті. На 2017 рік обсяг фінансової допомоги театрально-концертним організаціям порівняно з минулим роком збільшився на 10%. В той же час збільшення фінансування інших бюджетних закладів склало 40-45%. В результаті театри виявились не забезпечені коштами для виплати заробітної плати відповідно до нових стандартів оплати праці. І така ситуація тільки на Дніпропетровщині, адже всі інші театри України підпорядковуються безпосередньо Міністерству культури.

акція протесту_театри

«Злиденний театр – ганьба для влади!»

Це не перша акція протесту. Не допомогли ні електронні петиції, ні звернення до Міністра культури, який днями відвідував Дніпро. Театрали вимагають виділення додаткової фінансової допомоги театрально-концертним організаціям в розмірі не менш ніж 30 млн грн.

акція протесту_театри

«Люди, які вчились з дитинства і все життя – школа, училище, консерваторія – це, в середньому, 17 років,  продовжують вчитися будучи майстрами, зараз можуть залишитись без роботи через те, що влада абсолютно не реагує на ситуацію. Наша робота – це важка праця, і дуже не справедливо урізати в такому обсягу заробітні плати, враховуючи загальну ситуацію в країні», — розповідає артистка хору Театру опери і балету Анастасія Деркунська.

Наприклад, артистки хору першої категорії без вислуги років до урізання отримують заробітну плату 5 тисяч двісті гривень. Якщо ця сума зменшиться майже вдвічі люди просто не зможуть нормально жити – більшість мають родини, дітей, орендоване житло. А ціни на комунальні послуги та продукти в магазинах, а також проїзд в громадському транспорті ростуть – все це просто неможливо буде оплатити.

«Дуже багато людей вже поїхали за кордон, де зарплати вищі. Наприклад, під час гастролей в Америці чи Китаї більшість просто залишаються там. Але нам би дуже не хотілось цього – ми хочемо працювати в Україні. Ми не знаємо, яким ще способом достукатися з нашими вимогами», — додає Ельвіра Ефременко також артистка хору Театру опери і балету.

До пікету творча спільнота підійшла так само майстерно, як і до вистав – костюми, маски, ляльки. Навіть Смерть з косою поклала біля входу в обласну раду траурний вінок, як символ загибелі культури у Дніпрі. Персонажі лялькових театрів – лисички, свинки, півники – усі були з зав’язаними руками та ротами, як заручники ситуації. Але на заклики «Ганьба» і «Не вбивайте культуру!» до протестувальників ніхто не вийшов. Хіба що поодинокі глядачі знімали дійство на мобільні телефони з вікон облради.

акція протесту_театри

акція протесту_театри

акція протесту_театри

акція протесту_театри

Сергій Олійник, актор обласного молодіжного академічного театру прийшов на пікет з ляльковим півнем, який також гучним криком звертався до депутатів під час пікету.

акція протесту_театри

«Ситуація катастрофічна. Окрім урізання зарплати ми ще стаємо «духовними інвалідами»», — розповідає Сергій. – Наш театр орієнтований перш за все на юних глядачів. Це – майбутнє нашої нації. Тоді, чому ж не приділяється увага їхньому дозвіллю та вихованню? Фінансування обмежене і ми не ставимо повноцінні лялькові спектаклі. Але попит на них великий, багато поколінь дніпровців виросли на цих спектаклях! Руками облради просто нищать театральне мистецтво Дніпра!».

акція протесту_театри

Театрали неодноразово приходили до начальника управління культури, спорту та туризму облдержадміністрації Наталії Першиної. Але вона спілкувалась з протестувальниками виключно в присутності свої юристів. Також, за словами театральних діячів області, вже багато років Наталія Генадіївна знає про проблему. Їй було надіслано безліч листів та пропозицій, але відповіді ніхто так і не отримав. Гроші не виділяються і сьогодні.

«Нами нехтують, наче ці гроші ми хочемо покласти собі у кишеню! Криза триває не один рік, спочатку обмежили фінансування вистав, але зараз дійшли і до зарплат», — додає Сергій Олійник.

Протестувальники вважають, що депутати та керівники культурної сфери у Дніпрі повинні піти зі своїх посад, адже вони не в змозі компетентно врегулювати кризу та виважено керувати фінансуванням культурних закладів.

акція протесту_театри

«Театр та вистави – це теж діти, яких треба годувати. Ми вважаємо, що культура – це також живлення для дітей міста та області. Як можна вбивати культуру?», — нарікає Олена Оводенко актриса Молодіжного театру у Дніпрі.

На підтвердження своїх слів актори розклали біля стін облради символічних «немовлят», яких треба нагодувати.

акція протесту_театри

Актори сподіваються, що їхня яскрава та змістовна акція таки знайде відгук у керівництва області, і на черговій сесії в кінці березня депутати не просто звернуть увагу на цю проблему, а і вирішать її на користь культури.

Дарина Сухоніс, фото автора