Національна єдність заради перемоги

22 січня Україна відзначила День Соборності. Це державне свято, що символізує єдність українських земель і відзначається щороку в день проголошення Акта возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року на Софіївській площі в Києві. Соборність українських земель має глибоке історичне коріння, спирається на споконвічну мрію народу про власну незалежну, соборну державу. Акт злуки став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної єдності, свідченням їхнього самоусвідомлення, важливою віхою процесу становлення політичної нації.

28296519

Затвердження Акта злуки

У січні 1918 року в запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. Більш того, на тих територіях, що перебували у складі колись потужної Австро-Угорської імперії, була утворена ЗУНР — Західноукраїнська Народна Республіка. Вже до кінця року, в грудні 1918-го у Фастові, з гарячим бажанням утілити українську мрію в реалії, лідерам цих двох держав удалося підписати своєрідний поєднувальний договір, що ввійшов в нашу сучасну історію як «Акт злуки». 22 січня 1919 року на Софіївському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося  його проголошення. За спогадами очевидців, поданими істориками, той день був морозний. У місті майоріли синьо-жовті прапори та герби. Біля входу з вулиці Володимирської на Софіївську площу звели тріумфальну арку, яку оздобили старовинними гербами. О дев’ятій ранку в усіх церквах відправляли богослужіння, а рівно о 12.00 розпочалась урочиста церемонія. Наступного дня Акт злуки майже одностайно був ратифікований Трудовим конгресом України.

Суспільна свідомість

За часів радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Із утвердженням влади російських більшовиків ці «контрреволюційні свята» стерли із суспільної свідомості. Однак пам’ять про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Українську Державу зберігали мешканці Західної України й українська політична еміграція в країнах Європи й Америки.

Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України — м. Хуст. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців — понад 30 тис. осіб.

У 71-у річницю Акта злуки (22 січня 1990 року) в Україні відбулася одна з найбільших у Центральній і Східній Європі масових акцій — «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель та знак ушанування подій Української революції. Більше мільйона людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Акція стала одним зі свідчень того, що українці подолали страх перед комуністичним режимом і готові протистояти політиці комуністичної партії. За різними оцінками, участь в акції взяли від 0,5 до 3 мільйонів українців.

21 січня 1999 року відповідно до указу Президента України № 42/99 День Соборності був закріплений на законодавчому рівні суверенної держави. Потім, 30 грудня 2011-го, відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 під назвою «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят», День Свободи, який раніше відзначався 22 листопада, був об’єднаний із Днем Соборності і свято набуло свою нову назву — «День Соборності та Свободи України». Однак після подій 2013 — 2014 років, Революції гідності і трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації Кримського півострова і кількох обласних центрів на сході України відповідно до Указу Президента України Петра Порошенка № 871 / 2014 від 13 листопада 2014 року святу повернули колишню назву. «Відзначати щорічно 22 січня — у день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки — День Соборності України» — йдеться в документі.

Зєднані одним ланцюгом

Наприкінці 2000-х років традиція «живих ланцюгів» набула нового дихання. У 2008- 2011 роках в українській столиці такі акції утворювали на мосту Патона. Таким чином символічно об’єднували правий та лівий береги Дніпра. Найбільшого розмаху акція єднання досягла у 2011-му, коли на міст прийшли більше тисячі осіб. Родзинками святкування вкотре стали 30-метровий Державний прапор, що розгорнули організатори посеред мосту, а також конкурс розмальованих облич. Усім учасникам були роздані синьо-жовті стрічки, аби ними в рамках акції «Причепи стрічку, приєднайся до святкування Дня Соборності» долучити до свята своїх друзів та рідних. Акція, як і завжди, не несла політичного забарвлення, саме тому на святі була заборонена символіка політичних та громадських організацій. Від того часу щороку на мосту Патона створюють «живі ланцюги».

У 2017-му ж відбулася 10-та ювілейна акція «Об’єднай береги Дніпра «живим Ланцюгом Соборності». Понад тисяча киян долучилася до символічного об’єднання берегів Дніпра на згадку 98-ої річниці підписання IV Універсалу об’єднання УНР і ЗУНР у єдину Соборну Україну, та розгорнули 30-метровий прапор України, з’єднавши блакитною і жовтою частинами лівий та правий береги Дніпра.

Ярослава Хлєбникова

До єдиного Дня інформування