Олег Кужман: «Дніпропетровщина розвивається, ці зміни відбуваються завдяки спільним діям влади та громади»

У державі активно триває процес децентралізації. І саме наша область є лідером по створенню об’єднаних територіальних громад в Україні. Які результати децентралізації на Дніпропетровщині? Про це і не тільки розповідає перший заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації Олег Миколайович Кужман.

–  Децентралізація – одна з найважливіших реформ за роки незалежності України. В рамках децентралізації, громади отримали додаткові ресурси для розвитку своїх територій і самостійно вирішують, куди їх направити. Наша область створила найбільше громад у країні  і вони  стали лідерами за рівнем фінансової спроможності. У рейтингу ТОП-20 найуспішнішими визнані Слобожанська, Богданівська, Новоолександрівська  та Вербківська об’єднані громади Дніпропетровщини. Крім того, проекти чотирьох ОТГ області та міста Марганця увійшли до «Книги успіхів» Асоціації міст України. В цій онлайн-збірці – короткі історії про вплив децентралізації на розвиток територій. Отже, поки інші регіони придивлялися до реформи, ми працювали і за декілька років отримали позитивні результати.

За період децентралізації у реформованих громадах побудовано багато інфраструктурних об’єктів. Наприклад, зараз за ініціативи громад Центри адмінпослуг відкриваються навіть в невеликих селах, ми маємо вже 10 створених ЦНАПів в громадах за власні кошти і ще 8 громад відкривають їх у поточному році за сприяння Програми U-LEAD з Європою як переможці відповідного конкурсу. В громадах області вже відремонтували майже 90 комунальних доріг – більше половини від запланованого на 2018 рік. На Дніпропетровщині стартувала безпрецедентна робота щодо  реконструкції 40 шкіл, які не бачили елементарного ремонту протягом багатьох десятиліть, зараз спільно з громадами ми оснастили їх сучасним обладнанням, інтерактивними дошками, спеціалізованими кабінетами для вивчення хімії, фізики, інших предметів, лінгафонними кабінетами, сучасними меблями для нової української школи. У школах Дніпропетровщини відкрито медіатеки, ресурсні кімнати для особливих дітей, збудовані сучасні футбольні поля. Не залишається без уваги сільська медицина. Фактично, село не бачило такого імпульсу за всю історію розвитку сучасної України – 17 сучасних амбулаторій сьогодні будують в громадах, де буде не лише з нуля зведена будівля, нове медичне обладнання, медичний транспорт, а й приміщення для житла медичних працівників, що дає шанс залучити для роботи в селі молодих випускників медакадемій. І все це відбувається завдяки децентралізації.

– Які переваги отримали  об’єднані громади?

 По-перше, бюджети цих громад зросли в рази. Але ми не женемося за цифрами, а реально допомагаємо громадам розвиватися. Кожна із вже створених ОТГ працює ефективніше, ніж сільські ради, які ще досі не реформувалися. Сьогодні громади не чекають, поки їм дадуть якісь кошти зверху. Доходами вони розпоряджаються самостійно. «Рекламувати» децентралізацію не потрібно, позитивні зміни можна побачити на власні очі.

– Днями жителі Дніпропетровщини відзначили головне свято країни – День незалежності. Щоб Ви хотіли побажати мешканцям Дніпропетровщини з нагоди цього свята.

День Незалежності – це свято, коли варто говорити про досягнення і здобутки. Дніпропетровщині є чим пишатися. І це результат нашої з вами роботи. Кожному хочеться побажати добра, достатку, міцного здоров’я. Хай всі наші мрії стануть реальністю і найамбітніші плани втіляться в життя.