Шлях до європейського споживача: тонкощі експорту від профільних фахівців

У Дніпрі за підтримки ЄБРР в рамках ініціативи EU4Business Європейського Союзу Центр підтримки бізнесу м. Дніпро, заснований при Дніпропетровській торгово-промисловій палаті, провів щорічну Експортну конференцію Annual Dnipro Export Conference 2018.

Досвідчені експерти, представники профільних міністерств та відомств допомогли розібратися з тенденціями та складнощами, з якими має справу український виробник при виході на зарубіжні ринки. Окремо йшлося про шляхи подолання бар’єрів для вітчизняного виробника та інструменти, які роблять цей процес більш прозорим і ефективним.

 «З огляду на інтереси і потреби з боку підприємців регіону, при нашій торгово-промисловій палаті був створений Центр підтримки експорту, робота якого спрямована на навчання та консультації з питань експорту товарів до країн ЄС, а також пошук партнерів-інвесторів та інноваційних технологій в країнах-учасницях європейської мережі підприємств Enterprises Europe Network. Цього року акцент нашої конференції зробили на висвітленні саме технічних аспектів експорту продукції. Я впевнений, що учасники цієї унікальної комунікаційної платформи зможуть надалі успішно використовувати отриману інформацію на благо розвитку власного бізнесу і нашого регіону в цілому», — зазначив президент Дніпропетровської торгово-промислової палати Віталій Жмуренко.

СТРАТЕГІЯ НА ПЕРСПЕКТИВУ

Про перспективи розвитку міжнародної торгівлі та її основні напрямки розповіла радник першого віце-прем’єр-міністра — Міністра економрозвитку і торгівлі України з питань Національної експортної стратегії Олеся Залуська. За її словами, в даний момент на рівні міністерства розробляється глобальний документ — Експортна стратегія України. Це дорожня карта на 5 років, в якій вперше систематизовано все, що стосується міжнародної торгівлі: її стан, бар’єри та ринки.

«Основним завданням, яке ставимо перед собою, це, власне, перехід від сировинного експорту до експорту з доданою вартістю — інноваційної та наукоємкої продукції. У минулому році міністерством затверджений перший етап цього документа. Наразі тривають консультації за перспективними секторами. Це розробка дорожніх карт, з формуванням проблем, з якою стикаються підприємства, і рішень щодо їх подолання. Ми закликаємо бізнес, галузеві асоціації, які добре знають ситуацію в своєму секторі і можуть допомогти в розробці дійсно ефективної стратегії, брати активну участь в консультаціях», — підкреслила Олеся Залуська.

МЕТРОЛОГІЯ І СВІТОВІ СТАНДАРТИ

Про впровадження Європейської системи оцінки відповідності та технічні регламенти, які сьогодні імплементуються в Україні, розповів директор Департаменту технічного регулювання Мінекономрозвитку Леонід Віткін. Він високо оцінив рівень просування України в даному напрямку:

«На даний момент вже прийнято 13 тисяч (64%) міжнародних та європейських стандартів як національні\, що багато в чому сприяло розширенню експорту української продукції. За 4 місяці 2018 року цей показник збільшився більш ніж на 40% і на сьогоднішній день досяг 6,6 млрд. Євро. До кінця ж 2021-го року планується вийти на рівень гармонізації стандартів 80% — це, взагалі то, рівень країн Євросоюзу», — зазначив Леонід Віткін.

Корисними напрацюваннями з підприємцями також поділилися досвідчені експерти-практики, які висвітлили важливі питання сертифікації, маркування, вибору оптимальної моделі оподаткування при створенні зарубіжних юрисдикцій, оформленні ЗЕД документів для експорту продукції тощо.

Олена ЄГОРОВА