Програма протидії захворюванню на туберкульоз завершилася проблеми залишилися

На черговому засіданні Рахункова палата розглянула результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету на здійснення заходів Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012 2016 роки. Протягом п’яти років дії програми на її виконання було спрямовано понад 3,2 млрд грн., з них 2,1 млрд грн. — бюджетні кошти і 1,1 млрд грн. — міжнародна допомога.
Результати аудиту засвідчили, що Міністерство охорони здоров’я, яке було відповідальним за реалізацію програми, не забезпечило належної координації дій центральних і місцевих органів влади, установ, закладів і громадських організацій, залучених до її виконання. Із 61 заходу виконано в повному обсязі лише 8, реалізовано частково 47, взагалі не виконано 3, а стан виконання ще трьох оцінити неможливо, зокрема, через втрату актуальності.

В Україні триває епідемія туберкульозу, проте реалізація програми не дала очікуваних результатів. Зокрема, якщо до початку дії програми — у 2011 році з тих, хто страждає на ВІЛ-інфекцію/СНІД, захворіло на туберкульоз 4787 осіб, то торік — вже 5622. Збільшилася кількість випадків захворювання на особливо небезпечну, високовартісну і тривалу в лікуванні форму туберкульозу – мультирезистентний туберкульоз. Якщо 2011 року виявлено 5513 випадків такого туберкульозу, то минулого року – 8709.

Стрімко (більше ніж удвічі) зріс рівень захворюваності серед працівників протитуберкульозних закладів. Якщо 2011 року налічувалося 110,7 випадків із розрахунку на 100 тис. відповідного населення, то 2015 року — 248,4, що свідчить про неефективність заходів із запобігання поширенню цієї недуги.

З 2015 року Міністерство охорони здоров’я самостійно не закуповує лікарські засоби для лікування туберкульозу. Ця функція передана міжнародній спеціалізованій організації — ПРООН. В результаті закуплені нею лікарські засоби виявилися до 8 разів дешевшими від таких самих, які МОЗ придбало у 2014 році. Однак процеси від підготовки міністерством цих закупівель до постачання ліків кінцевим споживачам розтягнулися майже на два роки. У підсумку лише наприкінці 2016 року закуплено в повному обсязі лікарські засоби, перелік яких затверджений урядом ще 2015 року. Разом з тим, міністерство не змогло організувати використання залишків ліків, які були придбані за бюджетні кошти і кошти міжнародної допомоги протягом попередніх років. Такі залишки тривалий час лежали на складах і стали непридатними через закінчення терміну їхнього використання. Як наслідок, втрачено лікарських засобів на суму майже 5 млн гривень.

Результати аудиту засвідчили, що Міністерство охорони здоров’я майже 1,5 року не приймало рішень щодо ефективного використання ліків міжнародної допомоги на суму 46 млн гривень. Це призвело до того, що частина цих лікарських засобів вартістю 21,3 млн грн. цього року стане непридатною вже через 2-4 місяця. Аудитори зауважують: якщо ставлення МОЗ до використання лікарських засобів найближчим часом не змінитися, решту зазначених ліків також буде втрачено. А їхня утилізація потребуватиме додаткових коштів.
Засідання Рахункової палати констатувало, що у 2016 році на закупівлю лікарських засобів для протидії захворюванню на туберкульоз з державного бюджету виділено 216,2 млн. гривень. Проте станом на 1 квітня поточного року їх не закуплено.

Управління інформаційної політики