Розширено електронний рецепт на всі рецептурні препарати

Рецептурні препарати щороку рятують мільйони життів. Вони є дієвими у лікуванні багатьох захворювань, допомагають запобігати їх розвитку чи полегшити симптоми хвороби. Водночас безвідповідальне приймання цих ліків може нашкодити здоров’ю пацієнта, тож має обов’язково супроводжуватися пильним наглядом медичного спеціаліста.

БЕЗПЕЧНЕ ЛІКУВАННЯ

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Для спрощення процесу призначення ліків, аби зробити його більш ефективнішим та сучасним, МОЗ навесні 2023 року впроваджує електронний рецепт на всі рецептурні ліки. До того ж це дасть змогу посилити контроль за відпуском таких ліків у аптеках. Рішення буде впроваджуватися поступово: за відсутності світла чи зв’язку у медичному закладі лікар, як і раніше, може виписати рецепт на спеціальному паперовому бланку.

«Це вже третій етап запровадження електронного рецепта. Ми трансформуємо процес призначення рецептурних ліків за допомогою сучасних та ефективних цифрових інструментів, які успішно реалізовано в найкращих світових практиках, – підкреслює заступниця міністра охорони здоров’я з цифрової трансформації Марія Карчевич. – Нововведення дасть змогу підсилити контроль за їх відпуском. Лише медичний спеціаліст на базі клінічних протоколів може підібрати для пацієнта ефективне і безпечне лікування і таким чином запобігти можливим негативним наслідкам самолікування».

Електронний рецепт пошириться на зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря, та які пацієнт купує за власні кошти. До цього переліку належать також антибіотики, протисудомні засоби, гормональні (у тому числі й протизаплідні) препарати, препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб та інші.

Важливо, що ряд деяких звичних для нас ліків проти болю, кашлю чи заспокійливих, також можуть належати до препаратів, відпуск яких повинен здійснюватися виключно за рецептом лікаря. Важливо завчасно перевірити інструкцію лікарських засобів, які ви вживаєте, і якщо вони рецептурні – подбати про отримання відповідного рецепта у свого лікаря у квітні, щоб надалі безперешкодно та правомірно придбати їх в аптеці.

ПРОСТА ПРОЦЕДУРА

Е-рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Водночас пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в ЕСОЗ. Це проста процедура, яку може швидко здійснити будь-який спеціаліст. Виписати е-рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП, і для цього необов’язково мати договір із НСЗУ. Завдяки цифровізації призначення ліків в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) лікар за вашою згодою зможе переглянути історію даних, дізнатися про супутні захворювання, приймання інших медикаментів.

Взагалі – інформацію, необхідну для призначення ефективного лікування, а з часом – відстеження результатів лікування, а за потреби – створення плану лікування. Для отримання рецепту на ліки необхідно звернутися на прийом до спеціаліста. Під час огляду він, за потреби, зареєструє вас в ЕСОЗ та сформує електронне призначення, вказавши активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з приймання препаратів.

У разі тривалого лікування, хронічних захворювань або ж за потреби продовжити лікування чи профілактику, повторний електронний рецепт можна буде отримати, звернувшись до свого сімейного лікаря дистанційно. Для цього в системі обов’язково має бути зафіксоване перше призначення від вашого лікаря. Так призначення ліків завжди будуть доступні у вашому смартфоні. Як і під час очного прийому, із випискою е-рецепта ви отримаєте його номер та унікальний код підтвердження, які необхідно повідомити фармацевту в аптеці.

Якщо ви чи ваші близькі не маєте мобільного телефону, лікар надрукує спеціальну інформаційну пам’ятку з деталями призначення, номером та кодом для погашення рецепта в аптеці.

Нині електронний рецепт є одним із найпоширеніших електронних медичних інструментів в Україні. В електронній системі охорони здоров’я міститься близько 550 тис. рецептів на антибіотики та ще понад 11 тис. – на наркотичні (психотропні) лікарські засоби.

ЯРОСЛАВА ХЛЄБНИКОВА

фото із відкритих джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!