Розслідування злочинів проти журналістів — на постійному контролі

Упродовж 2017 року діяльність членів Ради спрямовувалась на вибудову на загальнодержавному рівні системи протидії безкарності щодо злочинів проти журналістів. Уперше в історії державної незалежності вітчизняні правоохоронні органи розробили методичні рекомендації для слідчих та прокурорів щодо їхнього розслідування. Ці рекомендації були опрацьовані й проаналізовані міжнародними експертами Ради Європи та отримали відповідні відгуки щодо подальшого удосконалення. Стан розслідування всіх злочинів проти журналістів перебуває на постійному контролі керівництва Національної поліції України. У 2017 році налагоджено систему комунікації та взаємодії регіональних організацій ГО «Інститут масової інформації» з обласними підрозділами Національної поліції щодо спільного моніторингу стану розслідування злочинів проти журналістів у 17 областях України. Рекомендовано запровадити таку практику в усіх регіонах держави.

Керівництво Міністерства закордонних справ України зазначило, що Радою було ініційовано створення ефективного національного механізму взаємодії уповноваженого центрального органу виконавчої влади з інтернет-платформою Ради Європи, що надає українській стороні додаткові інструменти для зосередження уваги міжнародного співтовариства на заходах, які вживаються в Україні щодо захисту свободи слова й протидії порушенням прав журналістів, а також відносно порушення європейських загальновизнаних демократичних норм і свобод на тимчасово окупованих територіях нашої держави.

Підвищують кваліфікацію

До дієвих результатів слід додати запровадження в Україні спільно з Офісом Ради Європи регіональних семінарів-тренінгів «Захист професійної діяльності журналістів та свободи слова в Україні: протидія безкарності». Головна мета семінарів — щоб у кожному відділку поліції та у кожній місцевій прокуратурі України щонайменше один працівник — слідчий, прокурор повинен мати рівень знань щодо кримінального та процесуального законодавства стосовно захисту журналістів. У 2017 році відбулися навчання, участь в яких взяли понад вісімсот працівників патрульної служби та слідчих органів Національної поліції України, а також прокурори, судді, журналісти, науковці та громадські діячі з Київської, Чернігівської, Житомирської, Одеської, Миколаївської, Херсонської, Харківської, Сумської, Полтавської, Донецької областей та Автономної Республіки Крим, а також Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської, Волинської областей.

За результатами, очікується подальша підтримка заходів у  2018 році.

Зокрема, на Дніпропетровщині 26 червня відбудеться семінар-тренінг «Захист професійної діяльності журналістів та свободи слова в Україні протидія безкарності».

Соціальні питання

Не залишаються поза увагою й питання щодо соціального захисту сімей журналістів, які загинули у районах проведення АТО. Так, 16 вересня минулого року Президент Петро Порошенко підписав Указ «Про додаткові заходи щодо соціального захисту дітей журналістів, які загинули (померли) або яким установлено інвалідність у зв`язку з виконанням професійних обов`язків». У ньому визначено чіткі умови щодо процедури призначення стипендій Президента України дітям журналістів, які під час виконання професійних обов’язків загинули або постраждали у районі проведення антитерористичної операції. Також цим Указом створено необхідні правові підстави для впровадження додаткових механізмів соціального захисту дітей журналістів, які загинули в районі АТО. Вже 15 січня 2018 року Урядом схвалено ініційований Адміністрацією Президента України проект Указу Президента України щодо призначення двох президентських стипендій дітям журналістів, які загинули у районі проведення антитерористичної операції. Крім того, на виконання даного Указу Кабінетом Міністрів України також у січні підготовлено та схвалено законопроект щодо внесення змін до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», що визнає дітей журналістів, котрі загинули або яким встановлено інвалідність I групи у зв’язку з виконанням професійних обов’язків, дітьми, котрі потребують особливої соціальної уваги та підтримки (прийнято Верховною Радою України у першому читанні). Так, на Дніпропетровщині було призначено стипендію президента України Олені Черніковій — донці журналіста Олександра Чернікова, який загинув у зв’язку з виконанням професійних обов’язків.

Робочі групи

Повертаючись до необхідності створення при обласних державних адміністраціях відповідних консультативно-дорадчих органів з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова, слід звернути увагу на розглянуту Радою пропозицію зі створення робочих груп, до компетенції яких належать питання з певних напрямків роботи Ради. Серед основних завдань групи, яку на Дніпропетровщині буде створено розпорядженням голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Валентином Резніченком, визначені такі сфери:

— моніторинг стану розслідувань органами Національної поліції заяв щодо злочинів проти журналістів, зокрема, заподіяння їм тілесних ушкоджень, вилучення зібраних матеріалів і технічних засобів, якими він користується у зв’язку зі своєю професійною діяльністю, аналіз судової практики по цих справах та напрацювання пропозицій щодо забезпечення захисту професійної діяльності журналістів;

—  моніторинг порушення прав журналістів на окупованих та непідконт­рольних Україні територіях з напрацюванням пропозицій щодо дій держорганів України;

— моніторинг стану розслідувань органами Національної поліції заяв журналістів щодо відмови у доступі до інформації, забороні висвітлення окремих тем, показу окремих осіб, критики суб’єкта владних повноважень, впливу на журналіста у будь-якій формі з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків, інше умисне перешкоджання здійсненню журналістом законної професійної діяльності, аналіз судової практики по цих справах та напрацювання пропозицій щодо забезпечення захисту професійної діяльності журналістів.

ЯРОСЛАВА ХЛЄБНИКОВА