Секрет розкрито: науковці відтворили парфуми Клеопатри, яким понад 2 000 років

Археологи Гавайського університету залучили до дослідження команду парфумерів, поставивши собі за мету відтворити аромат, яким ймовірно користувалася цариця Клеопатра, повідомляє “Радіо Максимум”.

“Це були Шанель №5 Стародавнього Єгипту. Вона користувалася найдорожчими парфумами стародавнього світу”, – розповів Роберт Літман, представник команди археологів виданню Atlas Obscura.

Згідно з легендою на першу зустріч з Марком Антонієм Клеопатра припливла на кораблі під червоними вітрилами, який пахнув настільки сильно, що великий полководець втратив дар мови. Звідси ж пішла легенда про те, що запах цариці Клеопатри обожнював навіть вітер.

Ідея відтворити парфум виникла під час розкопок єгипетського міста Тмуіс, яке розташоване в дельті Нілу і засноване у 4500 році до нашої ери. В регіоні виробляли два найвідоміших парфуми в стародавньому світі: мендезіанский і метопіанский. Там археологи виявили залишки стародавньої парфумерної фабрики, що відноситься до 300 року до нашої ери, в якій збереглося безліч глиняних амфор.

Аромат з амфор вловити не вдалося, але в них збереглися висушені залишки, з якими вчені проводять хімічний аналіз. А поки науковці відтворили аромат з Тмуіса, використовуючи формули, знайдені в стародавній materia medica та інших текстах. Обидва ці аромати містять мірру – природну смолу, яку видобувають з терну, що росте на Аравійському півострові. Згідно з рецептом, вчені додали кардамон, оливкову олію і корицю. Літман зазначає, що аромат вийшов дуже сильним, приємним і злегка мускусним.

Парфумер Менді Ефтель, яка завідує музеєм натуральних ароматів в Берклі, Каліфорнія, вважає, що духи для Клеопатри, швидше за все, виготовляла фабрика, яка працювала винятково для потреб цариці. Сама Менді Ефтель відома тим, що у 2005 році відтворила похоронний аромат, використаний при муміфікації 2000-річної мумії єгипетської дівчинки, яку назвали Шеріт. Після муміфікації духи перетворилися в густу чорну смолу, яка густо покривала обличчя і шию дитини.

“Я просто понюхала мумію”, – пояснила Ефтель, яка відчула у запаху мірру і ладан, і витримавши вловлені пропорції, зробила копію аромату.

фото: my.ua