Сергій Зіневич: «У кожного з нас життя лише одне, і саме його треба цінувати»
У травні 2023 року в один із медичних закладів Дніпропетровщини прилетіла ворожа ракета, знищивши будівлю вщент. Саме там працював психотерапевтом дніпрянин Сергій Зіневич. Чоловік іще у підлітковому віці захопився медициною, а упродовж 5 років – психотерапією. Рятував людей на психологічному рівні, підтримував морально і піклувався про їхнє ментальне здоров’я. Та через ворожий приліт опинився під завалами лікарні і дивом залишився живим. Як бореться із численними травмами та чи планує повертатися до професійної діяльності, Сергій розповів у ексклюзивному інтерв’ю «Вістям».
МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я
– Пане Сергію, розкажіть, будь ласка, як ви пов’язали своє життя з медициною?
– Медициною я захопився ще у підлітковому віці, коли мені зробили в 14 років апендектомію (хірургічне втручання, яке виконується в разі гострого апендициту). Перебуваючи вперше у своєму житті в лікарні, я був вражений роботою медичного персоналу, ставленням до пацієнтів, організацією лікувального процесу. Мене це дуже захопило… Моя мама все життя пропрацювала на швидкій допомозі, і саме вона навчила мене робити різноманітні маніпуляції. Вже у старших класах я був упевнений, що хочу стати лікарем.
– Чому обрали саме психотерапію?
– Психотерапію я став досконало вивчати з 2018 року. До цього упродовж тривалого часу працював психіатром із пацієнтами, які скоїли тяжкі правопорушення. Одноманітна рутинна праця наштовхнула мене на думку, що треба щось змінювати в своїй професійній діяльності. До мене як до лікаря зверталось досить багато людей, які потребували саме психотерапевтичної допомоги. Я став помічати, що після моїх консультацій пацієнти відчували покращення свого стану, навіть без медикаментозного втручання. Я зрозумів: у сучасному мінливому світі людям не вистачає «довірливого спілкування» з людиною, яка в окремій проблемній ситуації може вислухати, допомогти й підказати.
– На вашу думку, у чому полягає особливість цього методу?
– Психотерапія – це передусім комплекс вербальних і невербальних психологічних впливів на психіку, а через неї – на людський організм. Метод спрямований на допомогу людям, які потерпають від психологічних, психічних, психосоматичних, соціальних проблем.
– Із якими життєвими проблемами людей ви стикаєтесь? Як вдається вирішувати їхні запити?
– До мене звертаються пацієнти з різними нуждами, як-от: тривожні стани, обсесивно-компульсивні розлади, фобії, посттравматичні стресові розлади, депресії, хронічний біль, проблеми у відносинах тощо. Кожний пацієнт потребує індивідуального підходу та визначення тактики психотерапії. З погляду медичної етики я не можу ділитися клінічними випадками і розповідати історії людей, але зазначу, що психотерапії я присвятив останні 5 років.
– Як нині розвивається психотерапія в Україні? Які нові підходи з’являються?
– Це динамічна наука. На сучасному етапі розвитку психотерапії існує значна кількість психотерапевтичних напрямів, у межах яких використовують різні методи. Саме я у своїй роботі використовую когнітивно-поведінкову терапію. За цим принципом виявляються негативні стереотипи мислення пацієнта. Поступово звільняємо людину від них, замінюючи думки на позитивні. Цей підхід дає можливість пацієнту критично переосмислити його сприйняття реальності та свою поведінку в ній. На сьогодні в Україні приділяється достатньо уваги ментальному здоров’ю на державному рівні.
– Чи передаєте свої знання студентам або молодим спеціалістам?
– Я постійно спілкуюсь із колегами, обмінюючись досвідом. Зі студентами в мене немає змоги контактувати. Їх навчають досвідчені фахівці у вишах. Успіх кожного психотерапевта залежить від власного досвіду.
– Який ваш головний принцип у роботі?
– Мій головний принцип у роботі – повага і чесність. Вважаю, що до кожного пацієнта треба, насамперед, ставитися з належною увагою та поважати його як особистість.
РАКЕТНИЙ УДАР
– Упродовж року ви працювали в одному з медзакладів Дніпра, куди у травні 2023 року, на превеликий жаль, прилетіла ворожа ракета. Чи могли б ви описати ті найстрашніші хвилини й емоції? Чи одразу ви зрозуміли, що трапилося?
– Усе сталося несподівано і миттєво. Сигналу «повітряної тривоги» не було, тому я спокійно працював. За лічені секунди почув дуже гучний гул і сильний удар. Відразу зрозумів, що стався «прильот». Найстрашніше, що я усвідомлював, – не можу рухатись і мені нічим дихати… Чимало емоцій, зовсім неприємних і сумних, які я нині не хочу згадувати. Перше, що було в голові – «ну ось і все»… Став подумки прощатися з сім’єю і думав: як же вони дізнаються, що «мене вже немає»?.. Першими я побачив свого колегу-лікаря і молодшу медичну сестру, кілька рятівників…
– Після того, що відбулося, ви перебували під завалами. Найголовніше, що ви живий, і точно народилися в сорочці. Як про цей жахливий день дізналися ваші рідні?
– У машині швидкої допомоги я попросив лікаря зателефонувати дружині і сказати, що я живий… А насправді в телеграм-каналах дуже швидко поширювали відео, де мене дістають із-під завалів. Тільки не всі мене одразу впізнали, я на відео не дуже був на себе схожий… Мені діагностували складну мінно-вибухову травму: відкрита черепно-мозкова трамва. Забій головного мозку. Стороннє тіло у лобовій ділянці, рана лобової ділянки ліворуч. ВОСП м’яких тканин обличчя. Контузія, гіфема, гемофтальм лівого ока. Стороннє тіло у виличній ділянці та зовнішньому слуховому проході ліворуч. Перфорація барабанної перетинки ліворуч. Перелом передньої стінки лівої верхньощелепної пазухи. Закрита травма грудної клітки, перелом ребер ліворуч, лівобічний пневмоторакс. Перелом шийки стегна ліворуч, закритий перелом лонних кісток з обох сторін (праворуч із переходом на вертлюгову западину) та обох сідничних кісток.
– Як тривало ваше лікування? На якому етапі ви перебуваєте зараз і що прогнозують лікарі?
– Лікувався я у лікарні Мечникова. Спочатку перебував у реанімації політравми, потім – у відділенні травматології. Я безмежно вдячний кожному спеціалісту і співробітнику лікарні, які мене лікували і подарували мені «друге» життя! Після установлення протеза кульшового суглоба я пройшов курс реабілітації у лікарні швидкої медичної допомоги. На сьогоднішній день медики дають сприятливий прогноз. Я вже впевнено пересуваюсь із підтримкою милиць, продовжую приймати в амбулаторних умовах призначені ліки.
– Під час ракетного удару травмування отримали 9 співробітників лікарні, де ви працювали. Чи підтримуєте з ними зв’язок? Як складаються їхні справи?
– Ми спілкуємось телефоном, підтримуємо один одного. Майже всі потерпілі вже повернулись до роботи. Сподіваюсь, і я вже скоро повернусь в улюблений дружний колектив.
– В одному інтерв’ю ви зазначали, що дуже хотіли б побачити ту лікарню, де все відбулося. Чи відвідали ви те місце?
– Так, зовсім нещодавно відвідав місце подій. На жаль, від лікарні залишились тільки руїни, сама будівля відновленню не підлягає. Але ж усі співробітники працюють на території філії для надання психіатричної допомоги дорослому та дитячому населенню, та забезпечують належну допомогу в повному обсязі.
ЖИТТЯ – ЦІННІСТЬ
– Під час таких складних випробувань люди відчувають певну переоцінку цінностей. Чи відбулося це у вас?
– Цінності, напевно, залишились ті ж самі. Я зрозумів, що в кожного із нас життя лише одне, і саме його треба цінувати.
– Ви допомагаєте людям справлятися з життєвими переживаннями. Хто морально підтримував і підтримує вас? Звідки черпаєте сили?
– У мене не вистачить сил перерахувати всіх, хто підтримував і підтримує надалі мене. Дуже велика кількість людей відгукнулась допомогти мені, підтримати. Я всім безмежно вдячний!
– Чи плануєте повернутися до роботи? Які маєте надії на 2024 рік?
– Сподіваюсь, що зовсім скоро я повернусь до улюбленої роботи. Планів на майбутнє безліч, які я мрію здійснити в цьому році. Оприлюднювати їх не стану, а коли мрії здійсняться, тоді і повідомлю вам (усміхається). У 2024 році усім українцям бажаю скорішої ПЕРЕМОГИ!
МАРГАРИТА СОПІЛЬНЯК,
ФОТО З ОСОБИСТОГО АРХІВУ СЕРГІЯ ЗІНЕВИЧА