Що буде з курсом національної валюти навесні

Кінець зими для економіки України в цілому та, зокрема, банківської системи виявився несподівано сприятливим. Країна, хоч і з втратами, та все ж пережила перший воєнний рік, загроза тотального блекауту – відпала, а населення почало більше довіряти банкам. Позначилось це й на курсі гривні. У лютому він помітно зміцнився, а вартість долара в обмінниках опустилась нижче психологічної позначки – 40 гривень. Чому так відбулось та чи продовжить гривня зміцнюватись навесні – розбирались у Центрі громадського моніторингу та контролю.

Курс гривні до долара потроху зміцнювався упродовж лютого. Ще в перших числах долар в обмінниках можна було придбати в середньому за 40,5 грн, а вже наприкінці місяця – гривня зміцнилась до позначки 39 гривень за долар.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

КІНЕЦЬ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ КРИЗИ ТА «ЗЕРНОВІ» ГРОШІ

Причинами для такого покращення економісти, зокрема, називають збільшення експорту зерна через українські порти, що зумовило ­збільшення пропозиції валюти у країні загалом. Також серед позитивних факторів – країна пережила зимову енергетичну кризу, викликану регулярними обстрілами нашої інфраструктури. А загроза тотального блекауту – і зовсім відпала.

На думку члена ради Національного банку України Василя Фурмана, також на зміцнення нацвалюти, як і щороку, вплинув сезонний фактор. Зокрема, наближення посівної кампанії. «Упродовж останніх тижнів гривня посилювалась. На такий тренд впливало дуже багато факторів. Перший – професійні дії Нац­банку і ті заходи, що вживав Національний банк, які пов’язані з тим, що люди можуть розміщувати кош­ти на депозитах у валюті. Другий фактор, який впливає на курс гривні, – сезонний. Це було і до війни, що навесні гривня себе дуже гарно почуває. Третій фактор – комунікаційний. Люди сьогодні довіряють гривні», – заявив Фурман.

БАНКІВСЬКА ­СИСТЕМА, ПОПРИ ВІЙНУ, СТАБІЛЬНА

На утримання та зміцнення курсу нацвалюти впливає і загальна стабільність банківської системи. Попри війну, фінустанови торік показали неабияку стійкість, особливо порівняно із кризою 2014-2015 років. Тоді, через початок бойових дій на Донбасі, анексію Криму та триразову девальвацію гривні збанкрутували сотні банків. У 2022-му – припинили роботу лише поодинокі фінустанови.

Ба більше, за даними голови Ради Незалежної асоціації банків України Олени Коробкової, банківська система завершила рік із прибутками. Хоча й меншими, ніж у 2021 році. «Обсяг гривневих коштів населення в банках за минулий рік збільшився на 18,8%, а коштів бізнесу – майже на 12%. Попри війну, банківська система завершила 2022 рік з прибутком: його показали 46 із 67 банків. Порівняно з попереднім роком, прибуток банківського сектора скоротився на 68%. У 2022 році прибуток склав 24,7 млрд грн. У 2021-му було 77,4 млрд. Але банківська система прибуткова і є стійкою», – повідомила Коробкова.

Ще одним наочним підтвердженням стабільної роботи банківської системи є збільшення золотовалютних резервів: у січні їхній обсяг сягнув майже 30 млрд доларів. Це більше, ніж на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну.

ПРОГНОЗИ ОПТИМІСТИЧНІ

Наразі курс гривні до іноземних валют залишається стабільним, і банкіри сподіваються, що найближчим часом він суттєво не зміниться, вважає голова Ради НАБУ (Незалежна асоціація банків України) Олена Коробкова. «В осяжній перспективі НБУ дотримуватиметься політики фіксованого курсу «гривня-долар» на позначці 36,6. Це означає, що вуличний курс буде на позначці 39-41. Євро залишатиметься дорожчим і коливатиметься відповідно до світового ринку в контексті співвідношення «долар-євро», – повідомила Коробкова.

Водночас інші експерти прогнозують не лише утримання гривні на тому ж самому рівні, а й її подальше зміцнення. Утім, незначне. Керівник відділу аналітики Concorde Capital Олександр Паращій припускає, що американська валюта може подешевшати приблизно на 10-20 копійок. Суттєвішого зниження, за його словами, очікувати не варто.

фото із відкритих джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!