Що сьогодні святкують православні християни?

6 жовтня – це день Зачаття славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана. Про традиції, історію свята – розповідають «Вісті».

Історія

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Вважається, що Святий пророк Малахія передбачав, що раніше Месії з’явиться Його Предтеча, який вкаже на Його пришестя. Тому іудеї, що чекали Месію, чекали і явлення Його Предтечі. У місті Давидовому Нагірній країни Палестини жили праведні священик Захарія і дружина його Єлисавета, вони неухильно дотримувались заповідей Господніх. Однак подружжя було нещасне: доживши до похилого віку, вони були бездітні і не переставали молитися Богу, щоб Він дарував їм дитя. Одного разу, коли святий Захарія був черговим священиком у храмі Єрусалимському, він увійшов під час Богослужіння в Святилище для кадіння фіміамом. Увійшовши за завісу Святилища, він побачив Ангела Божого, що стояв праворуч кадильного жертовника. Святий Захарія зніяковів і зупинився в страху, але Ангел сказав йому: “Не бійся, Захарія, твоя молитва вислухана, дружина твоя, Єлисавета породить тобі сина, і ти даси йому ім’я Іван”. Але праведний Захарія не повірив словам Небесного вісника, і тоді Ангел сказав йому: “Я – Гавриїл, що стою перед Богом, і посланий благовістити тобі це. І ось, ти будеш німим до дня народження, бо не повірив словам моїм”. Тим часом народ чекав на Захарію і дивувався, що він так довго не виходить з Святилища. І коли він вийшов, то повинен був дати народу благословення, але не зміг вимовити його, так як був вражений німотою. Коли Захарія знаками пояснив, що не може говорити, то народ зрозумів, що йому було видіння. Пророцтво Архангела виповнилося, і праведна Єлизавета позбавилась від  неплідності, народивши світу Предтечу і Хрестителя Господнього Іоанна

День мучениці діви Іраїди (Іраїда спірна, Аріна – журавлиний років, Аріна-шіповніца, славлення пічників).

6 жовтня –  це також свято пічників – важливих і шанованих людей. Для них в цей день пекли обрядові пироги з житнього борошна з картоплею, що нагадують великі ватрушки, і підносили їх з низьким поклоном. Піч для сільських жителів мала не тільки практичне, але і сакральне значення. І якщо червоний кут зв’язувався з духовним життям, то місце, де стояла піч, відповідало за життя тілесне, земне. У печі готували їжу, на ній спали, а де-не-де використовували навіть як лазні. На печі народжували дітей і на ній же відходили в інший світ. До речі, згідно з повір’ями, душа померлого вилітала саме з пічної труби. Пічна труба представлялася у вигляді своєрідного переходу між світом реальним і потойбічним, нелюдським. Через трубу відлітали на шабаш відьми і через неї проникали в будинок, щоб нашкодити людям. Через трубу в будинок потрапляють чорти або вогненний змій – втілення хитрості і підступності. (Всі жіночі самогубства приписувалися підступам вогняного змія, який умів перетворюватися в прекрасного юнака і спокушав жінок.) Щоб нечисть не проникла в будинок, пічні труби було прийнято заговорювати. Особливо старалися в дні великих свят: Благовіщення, Різдво, Великдень, Трійця, Івана Купала. Також вважалося, що за піччю живе домовик.

Назву Іраїда-спірна цей день отримав за те, що кожен чоловік 6 жовтня міг дізнатися свою долю. Для цього йшли на місце злиття двох річок, черпали з кожної по кухлю води і відносили їх додому. Потім дивилися – з якого  вода швидше випарується. Якщо першим порожнів той, де вода з повноводної річки, то неприємності не скоро закінчаться.

Традиції

У цей день молитовно шанують преподобних дружин Ксантіпп і Поліксенія, мученицю Іраїду діву, мучеників Андрія, Іоанна і чад Іванових Петра і Антоніна. Згідно монастирського статуту посту немає.

Прикмети дня, 6 жовтня: Якщо бур’яни високі – буде багато снігу. Якщо крики відлітають на південь диких гусей доносяться з висоти – зима настане скоро і буде довгою і холодною. Також вже час заготовляти шипшину.

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!

Залишити відповідь