Шкідливі наслідки: право на тишу в житлових будинках

У теплу пору року особливо чутно шум від сусідів: «бубоніння» телевізора, звуки магнітофона або ремонту, адже зазвичай, коли на вулиці гріє сонечко, всі намагаються тримати вікна відчиненими. Більшість людей ставиться до цього нормально. Але коли йдеться про гучні вечірки, які починаються у пізній час, або ремонтні роботи , що стартують рано-вранці у вихідний день – то це вже привід звернутись до працівників поліції, адже такі сусіди можуть перевищувати допустимі норми шуму і за це їх можуть покарати штрафом. Коли потрібно звертатись до поліції – дізнавались «Вісті».

АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Рівень шуму у приміщеннях в Україні регулюється Законом «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення». Головне завдання документа – захис­тити людей від надмірності різних звуків. Він установлює санітарні норми шуму на різний час доби.

«Нові норми були затверджені в 2019 році Міністерством охорони здоров’я України. Згідно з Кодексом України про адміністративні порушення, покарати любителів гучних посиденьок або будівельників можна за двома статтями: 152 та 182, які передбачають адміністративну відповідальність для порушників тиші у вигляді штрафу від 85 до 255 грн та від 255 до 510 грн за повторне порушення правил тиші, а також конфіскацію апаратури, що «порушує» спокій громадян», – говорить юрист Анатолій Горський. Якщо спати не дають роз­важальні заклади, то з них можуть стягнути від 850 до 2550 грн штрафу та конфіскувати апаратуру, що видає надмірний шум.

ДОГОВІР МЕШКАНЦІВ

Допустимий рівень шуму в Україні має становити від 40 до 55 дБА вдень – із 8.00 до 22.00 та від 30 до 35 дБА вночі – із 22.00 до 8.00. Для порівняння, звук 40 дБА – це краплі дощу, 60 дБА- гучна розмова між людьми. Коли шумить фен – це можна порівняти зі звуком 90 дБА, а бензопила – 110 дБА. Проведення ремонтних робіт, що супроводжується шумом, забороняється у робочі дні з 21.00 до 8.00, а у святкові та вихідні взагалі не можна займатись ремонтними роботами, які можуть заважати відпочивати сусідам. Власник приміщення, де проводиться ремонт, повинен повідомити інших мешканців , що в певний день, у певний час будуть вестися шумні роботи.

«За згодою жителів ремонт можна робити і у святкові та вихідні дні, але в такому разі найкраще, щоб сусіди поставили свої підписи на спільній заяві, що вони не проти шуму. Договір на словах не є доказом у випадку приїзду поліції, адже сусіди раптово можуть змінити свою думку», – зазначає Антон Горський. Рівень шуму вимірюють за допомогою спеціального прибору – шумо­метра, але нині його з легкістю замінюють додатки у смартфоні.

РІЗНІ ВИПАДКИ

Юристи радять насамперед спробувати самостійно поговорити з порушником тиші. Але не варто ризикувати. «Якщо ви тендітна жінка, а музику гучно слухає кремезний чоловік або навіть ціла компанія людей, що вже хильнули алкоголю – краще уникати самостійного спілкування і одразу телефонувати до поліції. Право­охоронці, прибувши на місце події, повинні зафіксувати факт порушення, скласти про це протокол та передати його до адміністративної комісії при виконкомі. Якщо і це не допомогло і шум від сусідів повторюється знову – можна звернутись до суду із позовом про припинення дій, які порушують ваші права. До того ж можна у позові вказати суму моральної чи матеріальної шкоди.Як докази можна додати свідчення сусідів або навіть лікарський висновок про погіршення стану вашого здоров’я через постійний шум. Подавати до суду, викликати поліцію можна як у випадку, коли сусіди влаштовують гуляння, так і коли поруч розташований розважальний заклад, який не дотримується правил тиші», – пояснює Антон Горський.

Але, як зазначив юрист, є чимало випадків, коли перевищення допустимих меж шуму можливе і за них штрафувати нікого не будуть. Це зокрема: проведення мітингів; масових спортивних та святкових заходів, про які заздалегідь попереджали органи виконавчої влади або місцевого самоврядування; робота обладнання та механізмів, що забезпечують життє­діяльність житлових та громад­ських будівель.

ТАМАРА БЄЛКІНА,
фото з відкритих джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!