Шокуючий курс валют: чи очікувати посилення гривні?

Поточний валютний курс є шокуючим для українців, однак реальним для бізнесу, який працює в умовах війни. Що буде далі з гривнею та чи виправдані останні рішення Нацбанку – розбирався Центр громадського моніторингу і контролю.

ЧОМУ ЗРІС КУРС

Нова хвиля здорожчання курсу долара на готівковому ринку почалася після того, як 21 липня Національний банк вирішив уперше з 24 лютого підвищити офіційний курс валют – до 36,57 грн за 1 долар. Своє рішення в Нацбанку пояснили тим, що в українській та світовій економіці відбулися суттєві зміни, через що подальша фіксація курсу на рівні 29,25 грн за 1 долар перешкоджала національним товаровиробникам. Крім того, в НБУ зрозуміли, що нинішній курс долара вже не відповідає очікуванням ринку: як населення, так і експортери та імпортери вже давно орієнтувалися на курс, що сформувався на готівковому ринку.

Щоправда, таке рішення Нацбанку спричинило спекуляції. Курс в обмінниках стрімко почав зростати. Трохи вгамувати спекулятивні настрої вдалося завдяки тому, що НБУ дозволив банкам збільшити пропозицію валюти на готівковому ринку, а також продавати безготівкову валюту.

Проте всі ці заходи не досягли бажаного ефекту, адже обмінники намагалися заробити гроші на панічних настроях населення та спекулятивному завищенні валютного курсу. Тому Нацбанк вдався до нових заходів – заборонив обмінникам показувати курс валют на табло. А ще – зобов’язав небанківські обмінники запровадити системи відеонагляду, посилив вимоги до приміщень, у яких здійснюється купівля-продаж валюти, технічні вимоги до кас, а також контроль за тим, як зазначені обмінники сплачують податки. Як наслідок – зниження курсу, а водночас і панічних настроїв.

ЩО БУДЕ З ГРИВНЕЮ ДАЛІ

Голова Ради Нацбанку України Богдан Данилишин, коментуючи дану ситуацію, заявив, що певна дестабілізація на ринку готівкової валюти в Україні має тимчасовий характер. Він упевнений: курс нестабільний через проблеми з підвезенням готівкової валюти в регіони.

Найближчим часом курс долара має знизитися до позначки, близької до зафіксованого Нац­банком курсу на безготівковому ринку. Про це під час брифінгу в Медіацентрі Україна заявив Василь Фурман, заступник голови Ради Національного банку України.
«Якихось макро­економічних підстав, щоб готівкова гривня, як ми бачили на минулому тижні, послабилась, не було. Це більше психологічний фактор з боку покупців, який розігнаний спекулятивно продавцями небанківських фінансових установ. Я переконаний у тому, що гривня посилиться. Сьогоднішній безготівковий курс, який зафіксований (36,6 грн за дол. США. – Ред.), максимально наближений до ринкового. І готівкова гривня має плюс-мінус коливатись у цих межах», – пояснив Фурман.

Однак до кінця року, на думку заступника голови Ради НБУ, валютний курс в Україні й надалі зростатиме.

«За 5 місяців війни ми надрукувати більш як 25 млрд грн для фінансування державних видатків. Мінфіну треба шукати інші джерела підтримки. Тому що будь-який друк гривні негативно впливає на інфляцію, на девальваційні очікування», – розповів Василь Фурман.