Сьогодні – 200 років з дня народження Айвазовського

Два століття тому на світ з’явився без перебільшення геніальний український та російський художник вірменського походження Іван Айвазовський. Його картини визнані усім світом, його ім’я знають мистецтвознавці та звичайні люди. До дня народження митця редакція 24 Каналу хоче розповісти вам найцікавіші моменти з його біографії та творчості.

Як Айвазовський здобув славу

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Він народився 29 липня 1817 року у бідній вірменській сім’ї. Родина жила у Феодосії. І попри бідність батьків, художника з дитинства оточувало багатство природи. Хлопчик просто як губка вбирав у себе красу і малював. Грошей на полотно і фарби, звісно ж, не було, тож Айвазовський малював вугіллям на білих стінах.

Айвазовський картини
Баржі біля морського берега1834 рік

Його талант запримітив архітектор Яків Кох. Він допомагав Айвазовському. А пізніше градоначальник Феодосії допоміг хлопчикові потрапити в гімназію, а потім і в Петербурзьку Академію мистецтв. За добре навчання юнак отримав можливість удосконалюватися за кордоном. В Італію він поїхав як вже художник-мариніст. Картини, над якими він працював там, принесли йому визнання. Про нього заговорила уся Європа!

Айвазовському 200 років
Вітряк на березі моря, 1837 рік

Ну а після повернення додому Айвазовському присудило звання художника Головного морського штабу з правом носіння адміралтейського мундира. Ще за кілька років він повернувся в Феодосію, збудував будинок і майстерню і практично безперервно малював. Покидав майстерню неохоче, лише для організації виставок.

Айвазовський море
Місячна ніч у Криму. Гурзуф, 1839 рік

Цікава деталь – митець не малював з натури. Над своїми картинами він працював у майстерні. Айвазовський був переконаний, що художник має запам’ятовувати миті, а тоді відтворювати їх на полотні.

Не морем єдиним

Усі ми знаємо Айвазовського, як автора картин на морську тематику. Його морські пейзажі справді захоплюють. Розглядаючи їх, здається відчуваєш бриз соленої води, крики чайок та морський вітер. Мабуть, немає більш талановитого художника-мариніста, ніж Айвазовський. Але це далеко не усі досягнення художника!

Айвазовський картини
Створення світу. Хаос, 1841 рік

Він автор 6 тисяч самих лише картин. А художник ще створював графічні малюнки, акварелі, сепії. Його пензлику були підвладні роботи від портретів до міфологічного живопису, від акварелей до масляних картин. Здається немає жанрів, які б не подужав митець…

Айвазовський море
Сорренто, морський вид, 1842 рік

Творча кар’єра Айвазовського тривала 60 років! За цей час він встиг взяти участь у понад 120 виставках. До речі, значна частина з них були персональними.

Картини Айвазовський
Східна сцена, 1845 рік

Чим ще цікавився художник

Думаєте, що Айвазовський лише малював? А от і ні! Важко уявити, де він знаходив час, але у нього було ще безліч зацікавлень та занять. Так, він відомий як колекціонер та меценат. Як видатний мариніст Айвазовський був живописцем Головного морського штабу.

Айвазовський
Дев’ятий вал, 1850 рік

Його геніальність визнавали ще за життя. Тож художник був професором та почесним членом Імператорської академії мистецтв. І це ще не все! Айвазовський – почесний член академій мистецтв в Амстердамі, Римі, Парижі, Флоренції та Штутгарті.

Айвазовський море
Морський бій, 1855 рік

До речі, в дитинстві він виконував на скрипці народні наспіви. У дорослому віці Айвазовський показав частину з них композитору Глінці. І той використовував їх у своїх творах. Наприклад, вони звучать в опері “Руслан і Людмила”. Як кажуть, талановита людина – талановита у всьому.

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!