Спів та музичні інструменти – найкраща підтримка для ментального здоров’я
Війна залишає кожного з нас зі своїм досвідом і зі своїми травмами. Але, якщо проаналізувати їх і скласти в єдине ціле, як пазл, то можна отримати картину колективного досвіду і колективної травми. Не варто порівнювати втрати, бо багато з них взагалі не співставні. Треба пам’ятати, що війна – це наша спільна справа. І якщо сьогодні методи боротьби у ній однозначні, то у майбутньому перед нами постане ще більше питань, якими варто опікуватися вже зараз.
Одне з них – це формування нових спільнот, нового порядку, нових стосунків. І інтеграція переселенців в спільноту нашого міста або регіону також важлива у цьому аспекті. Підтримка ментального здоров’я осіб ВПО стала основним напрямком роботи ГО «Сила Майбутнього» вже кілька років тому, а після повномасштабного вторгнення набула нових сенсів та обсягів.
Одним з ключових напрямків в роботі з самопочуттям «новеньких» стали барабанні та співочі кола. Це зустрічі від 10 до 50 учасників, під час яких вони можуть проявлятися через ритм та звук, незалежно від того, чи мають музичну освіту, чи вміють співати або відбивати ритм. Головне у такому колі – робити все разом.
Барабанне коло створює єдиний музичний простір, де кожна людина може брати участь у спільній активності. Це допомагає встановити зв’язок, підтримати комунікацію та зблизити учасників. Також важливим ефектом барабанів є емоційний прояв. Учасники можуть виразити свої почуття через ритм, звуки та музику. Це допомагає учасникам групи ближче познайомитися та розкритись один перед одним. І ця навичка поступово розповсюджується і на інші сфери життя конкретної людини. Також ритмічна активність сприяє вивільненню енергії та зосередженню уваги на музиці, що сприяє відпочинку та поліпшенню психічного стану, а, отже, допомагає зняти стрес, розслабитися та відчути спокій.
Співоче коло створює спільний музичний простір, де учасники можуть відчути почуття єдності та приналежності до спільної групи. Спів спільних пісень та музичних патернів, звукові вправи та ігри, допомагають встановити зв’язок між учасниками та зміцнити взаємодію. Спів спільних пісень допомагає відкрити канали емоційного виразу та сприяє взаєморозумінню учасників. Участь у співочому колі сприяє розвитку навичок співпраці та творчості. Учасники навчаються слухати один одного, гармонійно взаємодіяти та створювати спільний досвід. Вони можуть спільно виконувати голосові партії, гармонізувати свої голоси та додавати власні елементи до спільного твору який народжується тут і зараз. І, в будь-якому разі, спільний спів – це джерело розваги та релаксації для спільноти. Він створює атмосферу радості та відпочинку.
Ментальне здоров’я – це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя. Чим частіше ми створюємо відчуття такого стану в організмі окремої людини і всього суспільства в цілому, тим швидше формуються звички, які допомагають нам протистояти та боротися у цій війні.