Світовий океан – це легені планети

Щороку у червні Всесвітній день океанів відзначають практично всі, хто має відношення до Світового океану, – іхтіологи, вчені-екологи, співробітники акваріумів, дельфінаріїв.

«Вісті» пропонують кожному читачеві долучитися до цього свята – дізнатися цікаві факти про Світовий океан, а також про те, як кожен із нас може вплинути на його збереження.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

П’ЯТЬ ОКЕАНІВ

Які асоціації викликає слово «океан»? Можливо, думки про відпустку, мрії про плавання у кришталево чистій воді, свіже повітря з бризом, який здіймають пориви вітру; чи вже відчуваєте аромат креветок або кальмарів!? Звісно, це все чудово, однак сьогодні розмова не про рекреаційну цінність морів та океанів, а про те, як вони впливають на життя кожного з нас.

Світовий океан – це основна частина гідросфери, яка оточує материки і острови. Континенти і великі архіпелаги поділяють його на Атлантичний, Індійський, Тихий та Північний Льодовитий океани.

У 2000 році Міжнародна гідрографічна організація виділила п’ятий – Південний. По суті, він є сукупністю південних частин Тихого, Атлантичного й Індійського океанів, які оточують Антарктиду. Вони не мають чітко окресленого островами і континентами північного кордону. Також значна частина океанського простору – моря, затоки, протоки… Світовий океан недаремно називають водною оболонкою Землі, адже він покриває більш ніж 70% поверхні земної кулі.

Світовий океан вироб­ляє близько 50% кисню – це справжні легені планети. А поглинає майже третю частину всього вуглекислого газу. За це відповідають крихітні рослиноподібні організми. Одні з них, фітопланктони, дуже гарно світяться у темряві. Такою красою можна помилуватися, наприклад, на пляжі одного з Мальдівських островів – Ваадху. Нео­нове блакитне мерехтіння називають «морем зірок».

ОМАНЛИВА ­НАЗВА

Важливу роль відіграє Світовий океан і у формуванні клімату. Зокрема, регулює вологість повітря, дощі та посухи, впливає на розвиток вітрів. Через високу теплоємність води океани поглинають більшу частину сонячного тепла, а морські течії розподіляють його по всьому світу. Якби не було такого природного регулювання, то деякі регіони мали б екстремальну погоду – зовсім не придатну для життє­діяльності людини. До речі, саме через теплоємність розташовані поблизу океану райони мають менші коливання температури.

Світовий океан забезпечує засобами для існування значну кількість людей та інших організмів – є основним джерелом їжі та ліків, а також найважливішою частиною біосфери. На частку Тихого океану припадає понад 50% усієї сукупності рослинних і тваринних організмів Світового океану.

Як кажуть: рух – це життя! Ось і водна оболонка Землі знаходиться в постійному русі – на її поверхні часто є хвилі, які можуть досягати гігантських розмірів. Максимальна зафіксована висота – близько 30 метрів. А це ж як восьми­поверховий будинок! До штормових районів належить північна частина Атлантичного океану, що активізується у зимовий період, і окремі частини Індійського, Атлантичного та Тихого океанів.

Цікаво, що Тихий океан – назва досить оманлива. Адже він найбурхливіший і непередбачуваний. Тут зароджуються тайфуни – тропічні вихори, які досягають сили урагану, а також цунамі, зумовлені підводними землетрусами.

ОСОБИСТИЙ ­ВНЕСОК

Всесвітній день океа­нів започаткувала у 2009 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй. Святкування має переважно просвітницьку мету. Це гарний привід нагадати про важливість Світового океану в нашому повсякденному житті. А також – можливість розповісти про негативний вплив людської діяльності на нього.

Особлива увага приділяється проблемі забруднення водойм пластиковими відходами, які представляють серйозну загрозу, адже дуже повільно розкладаються. Ви тільки уявіть: щороку у світі утворюється близько 300 мільйонів тонн пластикового сміття, частина якого потрапляє до водойм. Це завдає шкоди рослинам, рибам і тваринам, що живуть у воді, та, зрештою, негативно впливає також і на здоров’я людей.

Кожен із нас може здійснити важливі кроки для зменшення негативної дії не лише на Світовий океан, а й на довкілля загалом. Найперше, що ви можете зробити, – почати сортувати відходи.

Зараз у Дніпрі та інших містах України можна помітити окремі сміттєві баки – для пластику, скла і паперу. Всього лише потрібно промити проточною водою використані вироби із пластику та стиснути їх. Усвідомлення того, що ми робимо добру справу, дуже тішить – перевірено на власному досвіді!

Ще один ефективний спосіб зменшити кількість використання пластику – встановити фільтр, який перетворює водопровідну воду на придатну для вживання і навіть корисну. Це задоволення недешеве, та якщо порахувати, скільки у перспективі витрачаєте на воду у пластиковій тарі, то сума буде приб­лизно однакова. А з собою у дорогу можна брати воду із дому – наливати у пляшку із нержавіючої сталі.
Не всі замислюються над тим, що пластик виділяє речовини, які шкодять імунній, ендокринній та іншим системам нашого організму. Отже, ви не лише візьмете участь у збереженні довкілля, а ще й потурбуєтеся про власне здоров’я.

Цікаві факти про Світовий океан:

– Найбільший за площею і найглибший – Тихий океан, а найменший і мілководний – Північний Льодовитий.
– Середня температура Світового океану складає 5° C, а середня глибина – 3700 метрів.
– Найнижча точка Землі знаходиться у західній частині Тихого океану, в Маріанській западині – 11022 м.
– У північній частині Тихого океану дрейфує «сміттєвий континент» – велика пляма з різно­манітних відходів, здебільшого – пластикових. Вона продовжує розростатися, форму­ючись завдяки океанічним течіям, які поступово концентрують в одному місці викинуте в Світовий океан сміття.
– Завдяки тому, що вода в океані постійно перемішується хвилями і течіями, її склад майже однаковий в усіх частинах океану.
– Колись люди вважали, що Сонце є джерелом усього життя на Землі. Відкриття живих істот на екстремальних глибинах океану, куди не проникає сонячне світло, спростувало цю гіпотезу.
– В одному лише Тихому океані – близько 30 тисяч підводних гір. З них було вивчено менше 1%.
– Учені дослідили лише 5% Світового океа­ну. Існують більш детальні мапи Марса, ніж океанів.
– Між континентами на дні океанів прокладено понад мільйон кілометрів інтернет-кабелю. Це близько 90% усього світового інтернет-трафіка.
– На дні океану більше історичних артефактів, ніж в усіх музеях світу, разом узятих.

Катерина Чередніченко,
фото: з відкритих джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!