Свято мужності та сміливості

День захисника України уперше почали святкувати в Україні в 2014 році. Дата 14 жовтня — дуже значуща, адже символізує нерозривний зв’язок усіх поколінь захисників нашої держави.

Історична дата

 Здавна цей день в Україні відзначали як Покрову Пресвятої Богородиці. Згідно з літописами, князь Ярослав Мудрий «віддав» Київську Русь під покров та захист Божої Матері, яка завжди була заступницею козаків, їхньою покровителькою. Цього дня козаки збиралися на раду, на якій переобирали кошового отамана і старшину. Зображення Богородиці викарбовували на натільних хрестах. За період існування Січей було збудовано 13 церков Покрови Богородиці. Згодом козацьку традицію вшанування Матері Божої перейняли захисники УНР, а в роки Другої світової війни багато українських солдат звертались перед боєм до Господа та Діви Марії з молитвою. Саме цього дня, у 1942 році, було створено Українську повстанську армію. Пресвята Богородиця й нині є заступницею військових. Сучасна армія почала активно запроваджувати козацькі символи. На прапорах українських частин з’явилися козацькі хрести і національний герб — тризуб, а іменами полководців стали називати військові навчальні заклади і частини.

То ж для святкування Дня захисника України невипадково обрали саме 14 жовтня. З давніх-давен українські козаки боролись за свою землю та просили допомоги у Божої Матері. Так само і зараз, наші бійці боронять кордони та території на сході країни, воюючи за свою землю та віру. Захисники України — це не лише військовослужбовці, але й усі, хто допомагає захищати рідну землю: волонтери, лікарі, ті, хто своєю працею та професійною діяльністю забезпечують економічний, інформаційний та культурний захист держави.

Слава воїнам

14 жовтня Президент України узяв участь в урочистій церемонії складання клятви ліцеїста вихованцями Київського військового ліцею ім. Івана Богуна та у молитовному служінні за Україну. Петро Порошенко зазначив, що без Божого благословення та заступництва Діви Марії неможливо побороти ворога. «З такими героями, з такою мужністю та відвагою, які притаманні нашим захисникам, Україна здатна подолати будь-які виклики та загрози, що випали на її непросту долю. Це й день перестав бути святом чоловіків тільки за гендерними ознаками. 55 тис. дівчат нині несуть службу в лавах Збройних сил України», — наголосив під час привітання Глава держави.

Крім того, Президент взяв участь у церемонії відкриття Зали пам’яті захисників на території Міністерства оборони України. Вона створена для вшанування пам’яті військовослужбовців ЗСУ, котрі загинули за свободу, незалежність та територіальну цілісність України, мир та порядок упродовж 1992-2018 років. «Невідомо, чи існувала б Україна… Це завдяки їм український народ є і буде. Це завдяки їм була зупинена російська агресія, яка так зухвало почалася. Це завдяки їм Київ, Дніпро, Львів, сотні наших міст та десятки тисяч сіл і селищ мають можливість жити мирним життям. Низький уклін і вічна пам’ять. Не забудемо і не пробачимо агресору», — сказав Петро Порошенко.