Таємниче місто Дніпро: які легенди має Будинок з сатиром (фото)

У Дніпрі на вулиці Вернадського, 13 розташован таємничий Будинок з сатиром. Фасад його, як на соборі Нотр-Дам у Парижі, вінчає фігура рогатого сатира, що дивиться в бік Палацу Потьомкіна, а вікна третього поверху охороняють шість валькірій.

ІСТОРИЧНО ЗНАЧИМИЙ

Від Сергія Ревського, завідувача кафедри історії та теорії архітектури Будівельної Академії, члена Спілки архітекторів України, кандидата мистецтвознавства, вдалося дізнатися, що даний будинок збудований за приватним замовленням в 1880-1890-х роках у стилі еклектики. На сьогодні він вважається пам’яткою архітектури та історії місцевого значення. Архітектор будівлі, так само як і замовник фігур, залишилися невідомі.

Будинок з сатиром_Дніпро

Під рогатим сатиром, або ж Паном, видно великий овальний отвір. Сенс «Овалу» згідно окультної символіки — це світобудова, тобто «Миру в Будинку». Дане значення підтверджують Ангели-вісники Світла і Добра, що знаходяться над прорізами (валькірії). Ще більш цікавими виявилися «Медальйони». Один з них розташований на третьому поверсі під сатиром, два — на двох бічних елементах даху, інші два — в кам’яних нішах біля вікон третього поверху і останній — на самотній валькірії другого рівня. На центральному медальйоні виразно видно зображення молотка і циркуля — символу масонів. Два бокових медальйона, біля вікон, оточують химерні істоти.

Будинок з сатиром_Дніпро

ЗАГАДКОВІ ІНІЦІАЛИ

В одній з міських телепередач спробували довести, що на центральному медальйоні вибиті зовсім не масонські символи, а ініціали першого власника будинку: «А.І.», хрестоподібно накладені один на інший і збиті з часом. Належали ініціали Катеринославському банкіру Олександру Іванівському, який збудував будинок для своєї дружини, а її обличчя відобразив на Валькірії. Існувала думка, , ніби фігура на верху будівлі спочатку була зовсім не сатиром — просто з часом частина ліпнини відкололася, створивши якусь подобу ріжків.

Будинок з сатиром_Дніпро

Однак, при найближчому розгляді видно, що «ріжки» — зовсім не обламані шматки, а цілісні архітектурні форми.

ЦІКАВІ ЛЕГЕНДИ

Про Будинок з сатиром склалися легенди від мешканців, які у ньому жили. Люди колись виявили в підвалі скриню із золотими монетами. Монети були непростими: на одній стороні викарбуваний ангел, на іншій — біс. Купці, які володіли будинком, вирішили продавати оригінальні монети, аби заробити на скарбі великі гроші. Коли остання з монет була продана, почалася Перша світова війна, а на сім’ю посипалися нещастя. Згідно з легендою, ворожки розповіли купцям, що монети були зачарованими, а сама скриня була чимось на зразок ящика Пандори, який не можна було відкривати. Аби нещастя припинилися, потрібно було знову зібрати монети. Всі нащадки родини кинулися на пошуки монет. Останню знайшли і повернули 9 травня 1945.

Будинок з сатиром_Дніпро

Якщо вірити ще однієї історії, будинок побудував банкір Олександр Івановський, який став жертвою кохання. Його ініціали (А. І.), хрестоподібно накладені один на інший і оточені геральдичними символами, можна розглянути на центральному медальйоні. Згідно з переказами, одного разу банкір безнадійно закохався в якусь заїжджу красуню. Дружина, дізнавшись про бурхливий роман, не витримала і отруїлася. А молода красуня, виманивши у банкіра гроші, поїхала.

Будинок з сатиром_Дніпро

Будинок з сатиром_Дніпро

Образи сумних валькірій з щільно закритими очима над вікнами третього поверху символізують дружину, а самотньо усміхнена Валькірія на другому поверсі – полонила банкіра фатальна красуня. Подейкували, що аферисткою була сама Сонька Золота Ручка. Щоб її добитися, банкір уклав угоду з сатиром, встановленим нагорі, після чого зійшов з розуму. Згідно з іншою легендою, під будинком вирито величезний підвал, в якому банкір обладнав усипальницю для себе і своєї дружини, а ходи від нього тягнуться невідомо куди.

За матеріалами історика
та краєзнавця Світлани Головко

Сопільняк Маргарита