Туристам на замітку: чим може вразити Дніпропетровщина

Літо — найкращий час для подорожей. Навіть не виїжджаючи з рідної області, можна побачити цікаві місця, дізнатися чимало нового. Тутешні історики розповіли про те, що варте уваги для відвідування саме на Дніпропетровщині.

Реве Ревучий

Наша область степова, здебільшого — це відкритий простір, тож дізнатися щось незвичайне та цікаве можна через історію. Доволі привабливий «експонат» — Дніпровські пороги. Зараз вони під водою, в оточенні селищ, чимало з яких бачили ще козаків. «Перше, що спадає на думку, — селище Микільське-на-Дніпрі, де розташований Микільський кромлех — стародавнє святилище, якому близько 5 тис. років. Воно заінтересує не тільки тих, хто шанує історію, але й ізотериків», — говорить історик та організатор подорожей Віктор Єкшов.

Він також зазначив, що в селищі знаходиться пам’ятна плита, яку було встановлено ще за часів Дмитра Яворницького. Вона присвячена князю Святославу Хороб­рому, бо саме тут — місце його загибелі, де на нього напали печеніги, коли той повертався додому з Візантії. Селище Микільське розкинулося на Ненаситецькому порозі, який іще називають Ревучим. З іншого, лівого боку річки, розташована Василівка-на-Дніпрі. «Там збереглись артефакти ще з панських часів. На горі над порогом мешкала Катерина Ларош. Коли вона померла, чоловік побудував склеп, так само нагорі, щоб вона могла милуватися порогом. На жаль, склеп було зруйновано у 1917 році й залишилися лише його рештки, та з позиції краєзнавства і мальовничої природи — край вартий уваги», — додає Вітор Єкшов.

У Василівці-на-Дніпрі є курган панська гірка, в народі його ще називали могилою. «Коли піднімаєшся на цей курган — починаєш розуміти поезію Кобзаря. Можливо, він стояв саме на цьому кургані, коли писав вірш. Там видно кручі Дніпра, чутно, як реве Ревучий», — розповідає історик.

Вулканічна лава

Якщо хочеться подивитися на земні «споруди», тоді слід їхати у Солонянський район. Наприклад, у селищі Башмачка майже посеред населеного пункту стоїть велика гора — це колишня фортеця. «Дослідники схиляються до думки, що це була готська фортеця в часи великого переселення народів. Дніпро ділив собою територію на дві різні «країни» — Готланд, де жили готи, і Гунланд з гунами. «Вони сперечались, ворогували, тут відбувалися різні події, які згодом увійшли до ісландських саг. Башмачка — це, можливо, була старовина фортеця. Є припущення, що там могла знаходитися столиця готської держави у
III-IV ст. н.е», — зауважив Віктор Єкшов.

У самому ж Солоному може привабити колишній будинок економії Бергманів — вони були підприємцями, і по місту сьогодні є рештки будівель Бергманів, які складали їхній маєток.

Неподалік також знаходиться селище Аполлонівка, а за ним — палео­вулкан, якому близько 3 млрд років. «Вулкан у степах України — це рідкість. Таких лише кілька на усьому євразійському континенті. Він з’явився у ті часи, коли формувалась земля, коли відбулися вулканічні вибухи, виверження лави, і от відгомін тих часів лишився біля селища. Там і нині можна знайти закам’янілу лаву», — підсумував Віктор Єкшов та додав, що без геолога це буде зробити складно.

Подорожувати цими місцинами можна як самостійно, так і групами. Історики ж радять відвідувати селища краще з екскурсоводом, бо так можна дізнатися більше.

Анастасія Нефретова