У Чехії розробили мобільний додаток для розпізнавання підробки картин

Те, чого неозброєним оком не побачиш, тепер допоможе розгледіти смартфон. Чеські айтівці створили додаток, який допомагає виявляти несправжні мистецькі твори, повідомляють “Подробности”.

Хоча якісну копію картини часто від оригіналу не відрізнити, від штучного інтелекту нічого не приховаєш. Фахівці з факультету інформаційних технологій університету чеського міста Брно розробили додаток для смартфона, який розпізнає підробки.

“Потрібно сперше сфотографувати картину на смартфон. Так створюється її цифровий паспорт. Його вносять до бази. Потім з ним можна порівняти інші фотографії полотна і додаток з’ясує – оригінал на них зображений чи копія”, – розповідає Марван Шамма, співавтор додатку.

Програма аналізує поверхню і структуру зображення, мазки фарби та найдрібніші деталі.

“У людей особливі відбитки пальців. А у полотна унікальний склад. Ось ви можете побачити фото з телефона і деталі поверхні”, – говорить Ян Хабіс, ай-ті фахівець.

Щоб розпізнати фальшивку, знавцем живопису тепер бути не обов’язково.

“Результати аналізу виглядають так: блакитні квадратики означають високий рівень схожості з оригіналом, червоні – низький”, – каже Ян Хабіс, ай-ті фахівець

Єдина проблема – далеко не всі мистецькі твори занесені до бази даних додатку. Тому своє творіння розробники планують удосконалити.

“У майбутньому ми зможемо розпізнавати стиль автора – завдяки особливому поєднанню кольорів та методам роботи. Тоді нам не треба буде зберігати фотографії усіх оригінальних картин у базі. Достатньо буде лише, щоб додаток запам’ятав стиль митця і упізнавав його”, – говорить Марван Шамма, співавтор додатку.

Чеські айтішники переконують: додаток стане у пригоді авторам творів мистецтва. За його допомогою вони матимуть змогу захистити свої роботи. Щойно митець бачить картину, схожу на свою, одним натиском смартфона він зможе довести порушення авторських прав. Покупці теж почуватимуться впевненіше: підсунути їм підробку замість оригіналу шахраям не вдасться.

“Світ мистецтва і бізнесмени, які з ним пов’язані, дуже давно чекали на можливість використовувати штучний інтелект і нові технології”, – говорить Єва Кочова, власниця мистецької галереї.

Додаток можна застосовувати не лише до картин, а і до високоякісних друкованих зображень. Розробкою вже зацікавилися колекціонери, власники аукціонів та інтернет-магазини.