У Дніпрі м’ясо та риба можуть стати причиною небезпечної хвороби
Причиною ботулізму у Дніпрі найчастіше стають продукти домашнього консервування: м’ясо, риба, рідше – овочі. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно або недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Перші симптоми захворювання найчастіше виникають за 12-24 годин після вживання зараженої їжі. Водночас симптоми можуть проявитися раніше (уже за 2 години) або значно пізніше (4 доби і більше). Про це розповіла головна спеціалістка департаменту охорони здоров’я населення Дніпровської міської ради Тетяна Мартиненко.
«Ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби, особливо непатраної, та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів, виготовлених у промислових умовах. Це трапляється у разі недотримання відповідних вимог під час заготівлі, перероблення чи зберігання продукту», – розповіла Тетяна Мартиненко.
Щоби вберегтися від ботулізму, лікарі рекомендують уникати споживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби, м’ясних і грибних консервів, консервів домашнього виробництва, якщо не впевнені, що продукти зберігали або транспортували належним чином.
«Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з’являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує «сітка або туман» перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язане з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття «клубка» у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми зумовлені ураженням ковтальних м’язів», – розповідає спеціалістка.
За найменшої підозри на ботулізм потрібно негайно звертатися до лікаря. Госпіталізація обов’язкова незалежно від важкості хвороби. У разі виникнення перелічених симптомів необхідно звернутися до КЗ «ДМКЛ №21» ДМР або викликати екстрену медичну допомогу за номером 103. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики та вчасного введення ботулінічного антитоксину. Цього року Україна закупила сироватку проти ботулізму. У Дніпрі її отримали комунальний заклад «Дніпровська міська клінічна лікарня №21» Дніпровської міської ради та комунальний заклад «Дніпровська міська дитяча клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради. Отримати антитоксин можна у будь-який час, навіть у вихідні або неробочі години. Цьогоріч у Дніпрі не зареєстрували випадки ботулізму.
Фото: Pixabay