У Дніпрі присвятили захід легендарному Федору Панку (Фото)

У Дніпрі, в обласній універсальній науковій бібліотеці, відзначили 100-річчя Федора Панка (1924-2007), відомого майстра петриківського розпису. Захід провели у форматі вечора спогадів, повідомляє Суспільне.

У ньому взяли участь друзі родини, добрі знайомі художника, шанувальники його творчості та читачі бібліотеки. На захід також прийшов син митця, художник і громадський діяч Віталій Панко.

«Про батька важко говорити, бо це – батько, але, треба сказати, – за своє життя він багато чого встиг зробити. Розпис сам по собі як ужиткове мистецтво – він був по всій Україні, люди розмальовували хати, вози, печі. Батько ж зумів після війни, повернувшись з Німеччини, це мистецтво в Петриківці відродити. Ідею відновлення й збереження розпису він почав «мусувати» ще 1946-го року, а дали можливість йому лише в 1958-ому. Від сарайчика петриківського селянина, де йому райком партії виділив приміщення, він вивів розпис на світову арену», – сказав син.

Присутні, які знали майстра, згадали Федора Панка як творчу особистість і як людину. Зазначали: він пережив два голоди й війну, але не втратив людяності й відчуття прекрасного.

Також говорили про його творчість, зокрема новаторський підхід до петриківки, згадували створені художником казкові й реалістичні образи.

«Беручи з натури форми реальних птахів – павича, півника або фазана, він поєднував окремі елементи й створював образ казкової жар-птиці. Новим явищем у творчості петриківських майстрів є портрети, на яких Федір Панко увічнював видатних українців. Першим таким став образ його улюбленого з дитинства героя – засновника Петриківки, останнього кошового отамана Війська Запорозького Петра Калнишевського», — сказала завідувачка відділу документів з питань мистецтв Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки Альбіна Лисенко.

У рамках заходу підготували мінівиставку книжок, присвячених Федорові Панку, з фондів бібліотеки.