У Дніпрі старий будинок приховує маловідому історію (Фото)

Центральний проспект Дніпра дихає історією. Майже кожна історична будівля на проспекті Яворницького приховує цікаві і маловідомі факти. Так проспект Яворницького, 115 – просто якійсь старезний будинок, скажете… а яка історія? Що тут було …коли стіни його були не такими «історичними»? Цікаві факти про цей будинок розповідає Департамент стратегічного розвитку та інвестицій Дніпра.

Колись тут були Озерні двоповерхові торгівельні ряди, які розташовувався вздовж проспекту К. Маркса між вулицями Шмідта та Кренкеля (Н. Алексеенко). Втім, під час боїв за місто у серпні 1941 – повністю згорів. Руїни стояли аж до 43 року.

Проектом відновлення Проспекту , який розроблявся у 1946- 1948 роках було запропоновано розміщення на цій ділянці будівлі критого колгоспного ринку. Втім, на момент затвердження від ідеї про ринок – відмовилися і запропонували розмістити у цьому кварталі комплекс житлових будинків, які будуть в подальшому закріплені за Дніпропетровським автозаводом (Південний машинобудівний завод).

Ескізний проект комплексу, який складається з трьох будинків (Д. Яворницького, 113, 115 та 117) було виконано у 1950 – 1954 роках архітектором Марком Борисовичем Шнеерсоном. Вже на цьому проектному етапі було визначено основні параметри центрального будинку комплексу. Центральний блок на три під’їзди мав отримати сім поверхів. Бічні крила – п’ять поверхів. Перший поверх повністю відводився під розміщення універмагу «Пасаж». Головний фасад мав отримати рішення, ув’язане із рішенням фасаду житлового будинку по Проспекту, 117. Перші два поверхи отримували обробку рустом «під скелю». Верхні поверхи мали бути облицьовані керамічними блоками із декоративними вставками з бетонних елементів.

Виконання робочих проектів по всіх трьох будинках комплексу розпочалося у 1954 році. Будівництво комплексу розпочалося вже у 1955 році. Проектування та будівництво житлового комплексу співпало із «боротьбою з надмірністю в архітектурі», що частково позначилося на будинку по Проспекту, 115. Вірогідно, що вже під час будівництва проект був відкоригований самим М.Б. Шнеерсоном. При збереженні первісних об’ємних та функціональних характеристик було частково спрощено архітектурне оздоблення будинку. У оздобленні верхніх поверхів відмовилися від використання керамічних блоків та цементних декоративних елементів (за винятком вінчаючого карнизу). Натомість головний фасад було потиньковано декоративними елементами. Будівництво корпусу було завершено у 1957 році.

У 1962 році будинок отримав адресу: проспект К. Маркса, 115. Нині, проспект перейменовано. А будинку виповнюється 61 рік. І подарунком до дня народження – буде реконструкція.