У Дніпрі є унікальний культовий інструмент

У культовій споруді, Свято-Миколаївському храмі Дніпропетровської єпархії УПЦ, склалася ексклюзивна культура, що належить усім шанувальникам прекрасного — культовій еліті нації, відповідальній за духовність суспільства.

Майже передова

Порівняння завжди шкутильгають — і сьогоденна передова не виглядає кривавою на тлі подій 2013-2014 років, однак Дніпро знову почувається на вістрі пограничної позиції в долі держави. Адже Гімн України вперше виконали на органі (власності територіальної громади міста) у приміщенні, яке належить релігійній громаді, — в Органному залі (комунальне підприємство «Дніпропетровський будинок органної та камерної музики» Дніпропет­ровської обласної ради). Унікальний культовий інструмент уже 35 років заворожує дніпрян і гос­тей міста неповторністю звучання й високим рівнем виконання творів різних авторів — заповіданих давниною та сучасних. Органним освідченням у любові до рідної Вітчизни вдалося скласти аксіому відданості їй людей, пат­ріотично налаштованих душею. Зараз за лічені місяці потрібно переконати співвітчизників у тому, що на Дніпро покладена місія відповідальності саме за ці душі.

Не «містечкова» місія

Іще за президентства Леоніда Кравчука був намір передати культові споруди церквам. У нас не вмить усе сталося, однак у зазначеній споруді діє культура, що належить усім, незалежно від віри, партійності, національності, професії, статі, віку… Як роз’єднати несполучності, виявлені ухвалою господарського суду нашої області (справа №39/260-09, 26.08.2010) внаслідок об’єктивних та суб’єктивних причин? Скажу: повернутися до пункту «Суть спору» справи. Позивач (релігійна громада) звернувся до гос­подарського суду області з позовною заявою про визнання власності на будівлю Свято-Миколаїв­ської (Брянської) церкви та проханням покласти судові витрати на відповідача, яким є Дніпропетровська обласна рада; треті особи: комунальне підприємство «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації», комунальне підприємство «Дніпропетровський будинок органної та камерної музики Дніпропетровської обласної ради» (ДБОКМ), Дніпропетровська облдерж­адміністрація. Справу розглянули об’єктивно: допоки не знайдено приміщення для Будинку органної та камерної музики, слід пролонгувати угоду про співіснування позивача з ДБОКМ. Забезпечити вільний доступ до органу та споруд, необхідних для діяльності підприємства, колективу Будинку та слухачам. Відтоді нічого не змінилося, не переглядався й строк дії угоди: до 26.08.2020 року.

Прислухаймося до Моцарта

Унікальний орган претендує на приміщення з урахуванням специфіки інструмента, що може визначити лише компетентна комісія. Є потреба у пролонгації угоди і прийнятті рішення про концертний зал у центрі міста, який має стати оптимально доступним для дніпрян і приваб­ливим для туристів. Храмова споруда теж виграла б від такого рішення, адже потребує капітального ремонту. Від 06.12.2017 року в біографії Будинку — 27 проектів. У процесі підготовки «Феномен Моцарта. Міфи та факти». Прем’єра невдовзі дасть відповідь на запитання про «розлучення» культової споруди з культовим інструментом, який неможливо винести з приміщення, мов балалайку. Прогнозую зірковий аншлаг, бо бачу реальну потребу в усьому, як від підприємства «ДБОКМ», так і тих, з ким співпрацює талановитий колектив на чолі з Антоном Чернетою. 33-й концертний сезон стартував від права на захист прекрасного в наших душах — не зраджуймо ж самих себе!

Наталія Абросимова,

директор підприємства об’єднання громадян «Чорнобилець Придніпров’я»