У Дніпрі зберігаються унікальні настінні розписи (фото)

У Дніпрі стіни садиби Дмитра Яворницького прикрашає вражаючий розпис. Олійні настінні картини початку XX століття — явище унікальне для нашого міста і регіону. Незвичайна також і історія. Про це розповідають на сторінці музею у Facebook.

Вже сто років гості оселі Д.І Яворницького, переступаючи поріг, завмирають – настільки вражають і захоплюють своїм різнобарв’ям унікальні настінні розписи з козацької тематики. Зупинившись, озираються навкруги – низка сюжетів, постатей, історичних деталей, які можна розглядати не одну годину.

настінні розписи_садиба Яворницького

«Розпис був створений у 1920 році другом Д.І. Яворницького, художником Миколою Івановичем Струнніковим. Цікаво, що відомий літературний персонаж опинився на цих стінах зовсім невипадково, адже ще в дитинстві саме зі знайомства з твором Гоголя «Тарас Бульба» шестирічний Дмитро Яворницький «став жити козаками і марити ними». І це захоплення він проніс крізь все своє життя! І образи, які полюбились з дитинства, вчений попросив закарбувати на розписах стін свого «улюбленого Незамайківського куреню», — так називав свій будинок Козацький батько Д.І. Яворницький.

Багатьом відвідувачам знайоме обличчя старого козака – і дійсно, він змальований Струнніковим з натури. Прообразом для нього став відомий письменник, журналіст і близький друг Д.І. Яворницького – Володимир Гіляровський», — йдетья у повідомленні.

Цікаво, що ці розписи дивом вціліли до наших днів! Під час Другої світової війни будинок Д.І. Яворницького був зайнятий німецькими окупантами, які значно пошкодили його інтер’єри, адже проводили ремонт на власний розсуд, розбивали каміни, вивозили цінні речі.

Дмитро Іванович на той час вже пішов з життя, однак в оселі жила Серафима Дмитрівна, дружина вченого, її дві сестри та хатня робітниця — Катерина Литвиненко.

Коли німці виселяли жінок, то Катерина Іванівна, за вказівкою Серафими Дмитрівни, зуміла забрати багато меморіальних речей і врятувати розписи, сховавши їх під товстим шаром штукатурки. Окупанти два роки прожили в будинку, але так і не дізнались таємницю його вестибюлю.

В радянський час розписи були реставровані, укріплені, хоча зараз їх стан реставраторами оцінюється як загрозливий від осипу.