У музеї Дніпра демонструють «хребет» давноєгипетського бога (Фото)

У Дніпрі в музеї імені Дмитра Яворницького відкрилась унікальна виставка на тему Єгипту. Серед унікальних експонатів є навіть… хребтовий стовп володаря потойбіччя бога Осіріса!

«Колона Джед — хребтовий стовп володаря потойбіччя бога Осіріса, символ його відродження. Як один з символів потойбіччя, Джед обов’язково клали не хребті померлого, знак ототожнення його з Осірісом. Цей символ грав роль оберегу у мандрівці людини потойбіччям. Єгипетська Книга Мертвих перелічує заклинання на цьому амулеті, які гарантували, що мумія відновить використання свого хребта і зможе сидіти.

В книзі «Tha Quick and the Dead» А. Х. Гордон та К. В. Шваб доводять, що Джед має коріння у давній скотарській культурі, там символом родючості є бик. Його божественний біг запліднює землю. Давні єгиптяни вірили також, що сперма формується у хребті. Джед, як зображення крижави (крестца) бика, відповідно, і є символом родючості. Згодом, скотарство перестало домінувати у господарстві, але позиції Джеда були непохитними, він продовжив символізувати родючість, але тепер як зображення снопу зернових нового врожаю.

хребет_музей Яворницького

Еріх Нойман визначає, що Джед – це символ дерева, вкрай важливого для безлісого Єгипту (коштовну деревину імпортували з Сирії). Крім цього, він символізував дерево, яке вказувало місце, де Ісіда ховала мертве тіло Осіріса», — розповіли «Вістям Придніпров’я» працівники Виставкового центру музею.

Також Джед відігравав важливу роль під час сходження на престол фараону — кульмінацією було «Встановлення колони Джед», як символ переродження та початку нового рясного часу.

У музеї демонструють експонат, який надійшов у колекцію між 1910 і 1919 роками, датується І тис. до н.е і виконаний з фаянсу темно-зеленого кольору.