У Польщі зареєстровано рекордну кількість освідчень про намір працевлаштувати іноземців

У першому півріччі 2016 року в Польщі зареєстровано рекордну кількість заяв про намір працевлаштувати іноземців (Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi) – 634 231. Найбільше таких заяв було виписано для громадян України, чоловіків у віці від 26 до 40 років, працівників аграрного сектору.

У порівнянні з аналогічним періодом 2015 року, це зростання більш, ніж на 50%. Найбільша кількість заяв — понад 614 тисяч — була виписана для громадян України, повідомляє “Наш вибір”.

Заява про намір працевлаштувати іноземця — це документ, який надає можливість громадянам України та ще п’яти країн Східного партнерства працювати у Польщі до 6 місяців на рік без дозволу на роботу. Документ “виставляє” працедавець і реєструє у відповідному повітовому управлінні праці. На підставі такої заяви ті іноземці, які вже перебувають у Польщі, можуть розпочати роботу, а ті, що знаходяться поза її кордонами — отримати польську візу. Власне, дещо більше ніж чверть заяв цього року — 176 тисяч — була “виставлена” для іноземців, котрі вже мають візу або дозвіл на проживання у Польщі.

Загалом, заяви у два рази частіше виставлялися для чоловіків, ніж для жінок, найбільше у віковій групі 26-40 років. Понад третина документів (221 тисяча) стосувалася працівників у сфері сільського господарства, близько одна п’ята (137 тисяч) — діяльності у сфері послуг адміністрування та підтримки. Понад 20 тисяч заяв було зареєстровано для працівників торговельної сфери, обробної промисловості, будівництва та транспорту.

Більшість заяв — майже 570 тисяч — виписали для іноземців, яких роботодавець хотів працевлаштувати на строк від 3 до 6 місяців. Найпопулярніший різновид договору, який планувалося підписати, це umowa zlecenie (273 тисячі; відраховуються податки та внесок до фонду медичного страхування — Ред.) та umowa o dzieło (251 тисяча, відраховуються лише податки, без медичної та соціальної страховки). Тільки кожну шосту заяву було виписано з наміром підписати з іноземцем угоду про працю.

Кількість зареєстрований заяв зростала у лютому та березні, потім знизилася і почала знову зростати у червні.

Дещо понад третина заяв (210 тисяч) була зареєстрована у Мазовецькому воєводстві, на другому місці — Нижньосілезьке (58 тисяч), на третьому — Великопольське (57 тисяч). Натомість найменша кількість заяв була зареєстрована на сході Польщі, у Вармінсько-Мазурському, Підляському та Підкарпатському воєводствах.

Нагадаємо, що на одного іноземця у Польщі може бути видано декілька заяв про намір доручити працю. Декларація є підставою для отримання візи, проте не гарантує її видачі. Скільки іноземців на підставі згаданих понад 634 тисяч декларацій таки приїхали до Польщі і розпочали роботу наразі не підраховано.

Залишити відповідь