Україна відновила довоєнний експорт товарів

Україна суттєво втратила логістичні можливості, а експорт товарів скоротився на третину. Утім, у 2023 році запрацював зерновий коридор, відновили роботу порти Одеси. Тож на початку 2024 року ситуація з експортом товарів стабілізувалася, а його рівень сягнув довоєнних показників.

НОВИЙ РЕКОРД

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

У квітні 2024 року Україна побила рекорд з експорту товарів. За даними Мінекономіки, за кордон відправили 13,1 млн тонн українських вантажів. Це абсолютний рекорд за весь час повномасш­табної війни. Наприклад, у березні експорт складав 11,8 млн тонн, у січні – 12 млн тонн.

Збільшенню українського екс­порту упродовж другої половини 2023 року та першого кварталу 2024-го найбільше сприяло створення альтернативного морського коридору, за безпеку якого відповідає лише Україна, на заміну зерновому коридору, який працював за згоди Росії та за посередництва Туреччини й ООН. Це дало змогу вивозити не лише аграрну продукцію, а й увесь спектр невійськових товарів, зокрема, металургійну продукцію. В Мінекономіки зазначають, що новий морський коридор дав можливість частково компенсувати втрати в економіці внаслідок блокади польсько-українського кордону.

Також важливим фактором стало запровадження механізму страхування суден, які користуються морським коридором, від воєнних ризиків, а також його розширення на всі невоєнні вантажі. Окрім зернового коридору, зростанню обсягів експорту сприяло розширення пропускної здатності на кордоні з Молдовою та Румунією, а також покращення залізничного маршруту до українських дунайських портів.

ІМПОРТЕРИ УКРАЇНСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ

На відміну від обсягів, структура українського експорту, що зазнала суттєвих змін унаслідок війни, вже навряд чи повернеться до довоєнного вигляду. Найбільше постраждала металургійна галузь, яка до війни була основою експорту. За даними Державної митної служби, у 2021 році перше місце посідав експорт чорних металів (13,96 млрд доларів), друге – зернові культури (12,35 млрд доларів), а третє – руди, в тому числі залізна, шлаки та зола (7,13 млрд доларів). Серед лідерів також були жири та олії (7,05 млрд доларів), електричні машини та обладнання (3,09 млрд доларів), насіння і плоди олійних рослин (2,44 млрд доларів), а також деревина та вироби з деревини (2,01 млрд доларів). У 2023 році на перше місце в структурі експорту вийшли зернові культури (5,73 млрд доларів), на друге – жири та олії (3,32 млрд доларів), а на третє опустились чорні метали (1,62 млрд доларів). Серед лідерів залишились насіння і плоди олійних рослин (1,25 млрд доларів), електричні машини та обладнання (1,12 млрд доларів), руди, шлаки та зола (1,06 млрд доларів), а також деревина (0,94 млрд доларів).

Через війну змінився і рейтинг країн-партнерів України. У 2021 році лідером був Китай, куди Україна експортувала товарів на 8,01 млрд доларів. Друге, третє та четверте місця займали: Польща (5,24 млрд доларів), Румунія (4,14 млрд доларів) та Італія (3,47 млрд доларів), а на п’ятому була Росія (3,43 млрд доларів). Натомість у 2023 році лідером серед країн-імпортерів української продукції стала Польща (4,69 млрд доларів), на другому місці – Румунія (3,75 млрд доларів), на третє місце опустився Китай (2,39 млрд доларів), а п’ятірку замк­нули Туреччина (2,36 млрд доларів) та Німеччина (2,0 млрд доларів).

ПІДГОТУВАЛА НАТАЛІЯ КОВАЛЬЧУК
фото з відкритих джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!