Успіхами в умовах реформи децентралізації ділиться Полтавщина (фото)

Новоселівська сільська територіальна громада – одна із переможниць Всеукраїнського конкурсу «Безпечна громада», що зовсім нещодавно підвів підсумки та був організований Слобожанською селищною радою. І це лише одна з багатьох перемог та досягнень громади, що відбулись за останні роки завдяки реформі децентралізації.

У рамках прес-туру «Місцеві громади: успішні практики децентралізації на Полтавщині» журналістам з різних куточків України випала нагода побувати в Новоселівській громаді та вивчати досвід однієї з кращих громад Полтавщини.

Конкурс Безпечна громада

Новоселівська об’єднана територіальна громада утворилася в червні 2019 року. До її складу увійшли Новоселівська, Надержинщинська, Нестеренківська та Черкасівська сільські ради. Згодом приєдналася й Рунівщинська сільрада. Всього 34 населених пункти, в яких проживає біля 5500 мешканців і мешканок. Адміністративний центр – с. Новоселівка.

На минулих виборах громаду очолив досить молодий амбітний голова Євген Бова, який має чотири вищі освіти та ступінь кандидата наук. У Євгена Юрійовича лише один заступник, що курує питання житлово-комунального господарства. Особливістю Новоселівської громади є те, що в ній, за рішенням депутатського корпусу, не створені старостати, відповідно відсутні посади старост.

Конкурс Безпечна громада

А секрет успіху громади криється всеж-таки саме в людському потенціалі – активній дієвій співпраці депутатів усіх рівнів, починаючи з депутата Полтавської обласної ради Ірини Степаненко, для якої, здається немає нічого неможливого, та яку хвилює доля кожної громади, кожного села її округу, кожної людини. А де дружна команда, там і справи до ладу.

Економічний розвиток громади здійснюється відповідно до Стратегії розвитку Новоселівської ТГ на період до 2027 року. Бюджет Новоселівської громади на 2021 рік становить 59 269 тис. грн, з них 5 963, 5 тис. грн – бюджет розвитку.

На території громади функціонують 12 закладів охорони здоров’я, 7 закладів освіти, 13 закладів культури, КП «Турбота», поліцейська станція та ЦНАП. У центрі послуг люди можуть отримати 60 соціальних та ще 160 різного виду послуг, список постійно збільшується.

У 2018 році у громаді створено КУ «Агенція місцевого розвитку територіальних громад Полтавського району» Новоселівської сільської ради, що займається залученням інвестицій та написанням проєктів. За минулий рік Агенцією створено та реалізовано проєктів на суму понад 2 млн грн.

Громада має значний туристичний потенціал, обумовлений наявністю рекреаційних ресурсів, зручним географічним розташуванням.

Розвиток зеленого туризму та зон відпочинку, а також будівництво закладів і об’єктів відпочинку й оздоровлення є одними з пріоритетних напрямів для залучення інвестицій.

Туристичними магнітами не тільки для жителів громади, а й для всіх гостей з України, ближнього й дальнього зарубіжжя, мають стати: зона відпочинку на острові в с. Терентіївка; Вільхівщинський заказник Всеукраїнського значення – об’єкт заповідного фонду; ферма «Лісовий равлик».

Нам вдалось побувати на одному з цих обєктів – в гостях у «Лісового равлика».

Історія розвитку ферми бере початок в недалекому минулому. В 2019 році компанія молодих інженерів, шукаючи ідеї для створення власного бізнесу, зупинилися на новому напрямку в Україні – побудові ферми для вирощуванню їстівного равлика хелікс аперса Максима (Helix Aspersa Maxima) та хелікс асперса Мюллєр (Helix Aspersa Muller). Зауважимо, ці види молюска користуються великим попитом в західній Європі й є смачним і корисним делікатесом.

Сьогодні равлики – вишукана страва багатьох ресторанів і кафе. Зважаючи на те, що місцеві Європейські фермери не можуть повністю покрити потреби ринку по цьому молюску, то даний вид бізнесу для українців є перспективним, і ця ніша є відкритою.

До того ж, слиз равлика володіє великим омолоджувальним ефектом, тож на перспективу можливе створення косметичної лінії.

Місце для «Лісового равлика» було вибране не випадково – поруч із містом Полтава, для зручної транспортної розв’язки; екологічно чиста зона, поряд із сосновим лісом, Екопарком у Ковалівці, трьома річками: Ворскла, Коломак та Свинківка. Неподалік – історичне місце на туристичній мапі «Криниця Петра першого». За легендою влітку 1709 року солдат мучила спрага й вони вирішили відкрити колодязь, перший кухоль відпив Петро І. Випивши води, Петро І, скуштував їжу, яка надає сили та енергії, це був Равлик. Відповідно була вибрана і назва господарства та торгової марки «Лісовий Равлик».

Конкурс Безпечна громада

Прийом туристів та відвідувачів для відпочинку, дегустації та ознайомленням з процесом вирощування равлика на фермі вже набирають популярності.

Туристи можуть побачити на власні очі як проходить повний цикл по вирощуванню їстівного равлика, продегустувати делікатеси, такі як Ескарго, фірмовий паштет, мариноване філе равлика та ікра равлика, яка на сьогодні вважається найдорожчою в світі та є надзвичайно корисною!

Саме тоді, коли наш матеріал готувався до друку, скарбниця перемог новоселівців поповнилась ще аж трьома перемогами! У конкурсі екологічних ініціатив Полтавщини обрано всього 50 переможців, їх профінансують з бюджету на 2 млн грн. Три проєкти-переможці саме Новоселівської громади: з облаштування парку в селі Мар’ївка «Релакс-парк Marivka», «Японський сад» у селі Божківське та «Модернізація паркової зони в селі Рунівщина». Вітаємо громаду з черговою перемогою!

Новоселівський селищний голова Євген БОВА переконаний: «Нині ми знаходимось на важливому етапі розвитку нашої об’єднаної громади. Для поступового вирішення її поточних проблем і забезпечення добробуту кожної родини важливо розвивати інфраструктуру сільських територій, формувати інвестиційну привабливість громади, створювати сприятливі умови для розвитку підприємницьких і громадських ініціатив, та в цілому комфортних умов для проживання».

Команда журналістів переконалась, що в Носелівській громаді знають до чого прагнути та впевнено йдуть до намічених амбітних цілей! У команди грандіозні ініціативи, вони, здається, не бояться ніяких перешкод та легко їх долають разом.

Прес-тур відбувся в межах проєкту Харківського прес-клубу Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Автор: Таміла Жорняк