Великий піст: традиції та прикмети

Від цього тижня у православних християн починається Великий піст, що триватиме 48 днів та закінчиться Великоднем. Головна його мета – духовне очищення, а не «дієта». Вважається, що дотримання посту допоможе людині по-іншому поглянути на свої вчинки, побороти слабкі сторони душі та стати краще в духовному плані. Обмежувати себе слід не тільки в їжі, а й розвагах, бажано відвідувати храми та молитись.

ОБМЕЖЕННЯ В ЇЖІ

Цьогоріч закінчення посту припадає на суботу, 15 квітня, а вже 16-го християни святкуватимуть Великдень. Сам піст був започаткований як згадка про те, що Ісус Христос 40 днів провів у пустелі та до них додається ще один тиждень, який називаються «Страсним», що передував розп’яттю Христа. Найстрогіший піст тримають ченці у монастирях, а миряни, котрі є віруючими людьми, але живуть у місті чи селі, можуть обрати собі посильну строгість обмежень. Ті, хто хоче дотримуватись посту, повинні насамперед проконсультуватись із лікарем – чи не зашкодить це здоров’ю, особливо, якщо людина має хронічні захворювання. Посту не повинні дотримуватись вагітні жінки; ті, що годують дитину грудьми, а також маленькі діти. Від нього також краще відмовитись літнім людям.

Під час Великого посту потрібно обмежити вживання їжі тваринного походження: м’ясо, м’ясні напівфабрикати, молочні продукти, яйця, здоба. За всі 48 днів дозволяється з’їсти рибу лише на Благовіщення – 7 квітня та на Вербну неділю – 9 квітня. У Лазарєву суботу – 8 квітня дозволяється рибна ікра.

ТИЖНЕВИЙ РАЦІОН

Майже весь час посту потрібно дотримуватись сухоїдіння – це коли людина вживає термічно не оброблену їжу. Це можуть бути пісний хліб, сіль, фрукти, овочі, мед, варення, козинаки, продукти з сої, зелень, горіхи, сухофрукти, насіння соняшнику та халва. Як гаряча їжа дозволено каші, макарони, картопля. Сухоїдіння потрібно дотримуватись по понеділках, середах та п’ятницях усі п’ять тижнів. У вівторок та четвер дозволяється їжа термічно оброблена – здебільшого, це різноманітні каші. Їх потрібно варити на воді і не додавати масла.

Зазначається, що ці два дні на тиждень їжа може бути термічно оброб­лена, але без олії. А от на вихідних дозволяється вживання гарячої їжі, в яку можна додати трохи олії. Це можуть бути щойно приготовлені каші, трішки засмажені овочі, котлети з овочів, круп або гриби. Також дозволяється додати в раціон по суботах келих розведеного «церковного» вина, тобто «Кагора». Виняток складає лише Велика субота перед Паскою – тоді пити вино заборонено.

Зазначимо, що під час посту з понеділка до п’ятниці їжу можна споживати раз на день, увечері, а на вихідних – два рази на день – зранку та ввечері.

СТРАСНИЙ ТИЖДЕНЬ

Найбільш строгий піст треба тримати на Страсному тижні. Перші чотири дні потрібно вживати тільки суху пісну їжу, у п’ятницю слід відмовитись від їжі повністю і вживати тільки воду. У Велику суботу можна з’їсти щось гаряче. У неділю, на Великдень можна «розговітись», тобто дозволити собі, наприклад, м’ясні страви, яйця, молочні продукти. Усе те, що людина не вживала під час посту. Але їсти потрібно небагато, адже організм не отримував жирної їжі та великої кількості білків упродовж 7 тижнів, тож смачне застілля з величезними порціями може призвести до проблем зі шлунком. «Розговлятись» потрібно поступово та невеличкими порціями.

НАРОДНІ ЗАСТЕРЕЖЕННЯ

Згідно з прикметами, під час Великого посту жінкам забороняється займатися рукоділлям та ходити з розпущеним волоссям. І жінкам, і чоловікам забороняється вживати нецензурну лайку, пити алкоголь. Потрібно намагатись уникати сварок, не обманювати інших, не влаштовувати гучні вечірки.

У Велику суботу не можна давати в борг або позичати гроші. Вважається, що так людина може втратити своє благополуччя.

Більшість народних прикмет пов’язано з останньою неділею посту – Страсним тижнем. Аби весь рік у родині був достаток та благополуччя, потрібно у Чистий четвер перерахувати гроші та зробити перестановку меблів у домі. Якщо у Страсну п’ятницю першим на вулиці зустрінеться чоловік – це до величезної вдачі. Також цікава прикмета, що у Чистий четвер потрібно скупатись до сходу сонця – це принесе здоров’я, а ось у Страсну п’ятницю водні процедури заборонені, бо таким чином можна «змити з себе здоров’я».

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото із відкритих джерел