Відомі люди, доля яких пов’язана з Дніпропетровщиною (ФОТО)

Наша область і місто подарували Україні та світу багато талановитих, цікавих та одіозних людей. Дуже часто ми дивимось телевізор чи старий кінофільм і навіть не здогадуємося, що колись ця людина так само ходила вулицями міста, купувала щось у ЦУМі та милувалась набережною. «Вісті Придніпров’я» зібрали для вас історії про відомих жителів Дніпропетровщини.

«Козацький батько»

Славетний історик, археолог, етнограф, фольклорист, лексикограф, письменник, дослідник історії українського козацтва, дійсний член НТШ (1914) і ВУАН (1929) дуже вплинув на Дніпро, хоча народився не тут. Дмитро Яворницький з’явився на світ 25 жовтня (6 листопада) 1855 року, с. Сонцівка, Харківська губернія,Російська імперія , а помер 5 серпня 1940 уже у Дніпрі.

1

11 жовтня 1940 р. його ім’я було надане Дніпропетровському історичному музею. 18 липня 1946 р. Дніпропетровський виконком обласної ради депутатів трудящих прийняв рішення про відкриття філіалу історичного музею в будинку академіка Д. Яворницького (м. Дніпро, майдан Т. Шевченка, 5). Проте лише під час «відлиги», 18 липня1964 р. було відкрито меморіальну кімнату-музей і встановлено меморіальну дошку. 1991 року Національна спілка краєзнавців України заснувала Премію імені Дмитра Яворницького. У листопаді 1998 року в селі Борисівка споруджено пам’ятник Д. І. Яворницькому. Також у кількох населених пунктах України існують вулиці, названі на честь нашого видатного земляка, а у Дніпрі ім’я дослідника носить центральний проспект. У 2005 році НБУ викарбував та ввів до обігу пам’ятну монету на честь Дмитра Яворницького номіналом 2 гривні.

 «Білий лотос Катеринослава»

Коли Дніпро ще називали Катеринославом, тут у ніч на 12 серпня 1831  народилась Олена Блаватська (у дівоцтві Ган), теософ, письменниця, мандрівниця. Через кілька місяців її мати, витончена дворянка Олена Андріївна відвезла дочку в село Кам’янське (нині місто Кам’янське), де знаходився її чоловік, капітан кінної артилерії Петро Олексійович Ган. У садибі дівчинку хрестили. Дід і бабуся, до яких часто приїжджали гостювати дочка і внучка, першими помітили здібності Олени до ясновидіння і переміщення предметів на відстані. А ось батько не вірив у всі ці «штучки» і запитав, як звуть його коня. Дівчина не задумуючись відповіла «Зайчик», і це була правда.

2

Вже дорослою Блаватська багато подорожувала —  у 1885 році покинула Індію через погіршення здоров’я. Жила в Німеччині, Бельгії, Лондоні. Її основна спадщина: книги «З печер і нетрів Індостану», «Викритий Ізіда», «Загадкові племена на блакитних горах», «Голос безмовності,» Таємна доктрина «,» Ключ до теософії «. Померла відома філософ 8 травня 1891 роки після грипу. Прах її був спалений, а попіл розділений між трьома центрами теософського руху: Лондон, Нью-Йорк і Адьяре (поблизу Мадраса). День смерті Є. П. Блаватської відзначається її послідовниками під ім’ям «дня білого лотоса». У Дніпрі садиба Фадєєвих, в 1987 році отримала статус пам’ятки історії ХІХ ст., зараз туди проводяться екскурсії.

Автор «Собору»

Відомий український письменник Олесь Гончар народився у Дніпрі. Сталося це за офіційними даними  3 квітня 1914 року в будинку №69 по вулиці Петрозаводська (в ті часи це було село Ломівка). Але в метричній книзі Покровської церкви села Кам’янка Новомосковського повіту (нині — Амур-Нижньодніпровський район) є запис під номером 47 про народження «29 березня 1918 р дитини чоловічої статі, хрещеного 1 квітня під ім’ям Олександр», батьками якого значилися: «житель села Кам’янка Терентій Ісидорів Беліченко і його законна дружина Тетяна Трофімова, обидва православні «. А хрещеними — «жителі села Кам’янки Філіп Артем Лазар і Домінік Сампсонова Нечипоренко. Таїнство хрещення здійснив священик Віталій Лашкевич».

3

Олександр Беліченко за народженням став Олесем Гончаром в Полтавському селі Суха Козельщинського району, куди бабуся Єфросинія Євтихіївна і дядько Яків забрали трирічного хлопчика після смерті матері і одруження батька на вдові Фросі Воронової. Там за звичкою його стали кликати Олесем, а атестат видали на Гончара — прізвище його матері. У військкоматі, щоб привести документи у відповідність, поміркувавши, поміняли метрику. Після війни юний Олесь повернувся в Дніпропетровськ, до сестри Олександри, в її заново відбудований після бомбардування будиночок по вул. Клубна, 25. Найвідоміші твори Гончара: романи «Собор», «Прапороносці», «Тронка», «Берег любові», «Циклон», «Перекоп», «Таврія», «Твоя зоря», повісті «Бригантина», «Земля гуде». За його кіносценаріями знято 3 фільми: «Абітурієнтка», «Смужка нескошених диких квітів», «Все перемагає любов».

У романі «Собор» письменник увічнив Троїцький собор Новомосковська, який є унікальною пам’яткою ЮНЕСКО, адже побудований без жодного залізного гвіздка. Помер письменник 24 липня 1994 року. У нашому місті його ім’я носить вулиця біля Гірничого університету – її перейменували внаслідок звернення громади міста, яке ініціював журнал «Бористен», а також Національний університет, в якому він навчався і  будинок №25 по вул. Клубна з меморіальною табличкою.

«Дайте жалобную книгу!»

Відомий бард, поет, драматург  Галич Олександр Аркадійович народився  19 жовтня 1918 року в Катеринославі. Справжнє  його прізвище було Гінзбург. Сім’я жила в будинку на вулиці Комсомольській (нині Старокозацька), 74, що стояв над парком Глоби. Цю будівля в стилі модерн в 1911 році звели на свої кошти мешканці, які створили перший в місті житловий кооператив — Катеринославське домобудівне товариство.

4

У 60-х роках респектабельний і добре влаштований драматург, лауреат Державної премії, міжнародних премій і навіть премії КДБ (за сценарій фільму «Державний злочинець») перетворився в барда-сатирика, і в 1974-му йому з дружиною запропонували емігрувати.

Султан-важковаговик

Відомий чемпіон Європи, світу, олімпійський чемпіон та важкоатлет радянського періоду Султан Сабурович Рахманов  не народився тут, але переїхав у наше місто у віці 16 років. Султан занесений до книги Рекордів Гіннеса як найсильніша людина планети – він встановив 14 національних рекордів, 2 світових та 5 всесоюзних. 5 травня 2003 славетний спортсмен помер від серцевого нападу в Дніпрі. Похований Рахманов поряд з могилою матері на Сурсько-Литовському кладовищі міста.

5

«Ну вон же она сидит, в жутких розочках!»

Не одне покоління в Україні і далеко за її межами знають, з якого фільму ця легендарна фраза. Чарівна секретарка Вірочка з фільму «Службовий роман» та зірка багатьох радянських фільмів Лія Ахеджакова народилась у нашому місті 9 липня 1938 року. Її батьки, Юлія Олександрівна та Меджид Салеховіч — у той час працювали в трупі драматичного театру імені Горького. Зірка 45 фільмів не раз відвідувала рідне місто.

6

А ми всі знаємо її по таким шедеврам, як «Шукаю людину», «Двадцять днів без війни», «Гараж», «Іронія долі», «Службовий роман», «Про бідного гусара замовте слово», » Москва сльозам не вірить «,» Відпустка за свій рахунок «,» Небеса обітовані «,» Старі шкапи «,» Куди зник Фоменко «,» Московські канікули «. Її основне амплуа – весела і тендітна пані,  борець за правду.

Гордість українського фігурного катання

Оксана Сергіївна Баюл народилася 16 листопада 1977 року в Дніпрі. Ця відома українська фігуристка виступала в одиночному катанні. Олімпійська чемпіонка 1994 року, чемпіонка світу (1993) і дворазова чемпіонка України (1993, 1994). Баюл відома також тим, що на Олімпіаді-94 виконала одну з кращих коротких програм в історії фігурного катання (на музику Чайковського). Після виставлення оцінок за техніку з Оксаною трапився нервовий зрив (що могли спостерігати мільйони телеглядачів), оскільки здавалося, що Оксана займе лише 2 місце. При дуже напруженій конкуренції результат змагань вирішив один голос німецького судді, чемпіона світу Яна Хоффмана. Він у короткій програмі поставив Баюл друге, а в довільній змінив свою думку і віддав їй перше місце. Потім Баюл переїхала жити в США.

7

Зараз продовжує виступи і займається бізнесом, видала дві книги на англійській мові. У 2005 повернулася в професійний спорт. Залишалася громадянкою України, маючи дозвіл на проживання в США. У 2010 році Баюл повернулася в Україну, планує створення школи фігурного катання в Україні.

Найвідоміша жінка політик

Народилася у Дніпрі і одна з найвідоміших вітчизняних жінок-політиків Юлія Тимошенко. Вона народилась 27 листопада 1960 року, була 10-м та 13-м Прем’єр-міністром України (2005, 2007–2010). Перша жінка-Прем’єр-міністр в історії незалежної України. Кандидат економічних наук.

Prime Minister of Ukraine, Yulia Tymoshenko

За версією журналу «Форбс» була визнана третьою за впливовістю жінкою світу у 2005 році, очолює Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина».

Дівчина, яка підкорила Г’ю Хефнера

Засновник журналу «Playboy» Г’ю Хефнер був підкорений природною красою уродженки міста Покров, що на Дніпропетровщини, Даші Астаф’євої. Вона народилась 4 серпня 1985 року. Переїхавши до Києва, Дар’я познайомилася з продюсером Юрієм Нікітіним, від якого пізніше отримала пропозицію взяти участь в українській «Фабриці зірок» (2007), далі була солісткою гурту «Нікіта». У квітні 2006 Астаф’єва стала «playmate місяця» українського видання «Playboy», а вже в наступному 2007 році вона виграла титул «дівчини року».

9

Опинившись на віллі Г’ю Гефнера, 82-річного засновника «Playboy», Астаф’єва відразу стала об’єктом його уваги. Пізніше, пояснюючи причини симпатії з його боку, модель сказала: «ми з ним дуже схожі: слухаємо одну і ту ж музику, дивимося одні й ті ж фільми (переважно старі), читаємо одні й ті ж книги. Хеф якось зізнався мені, що бачить у мені своє відображення » Крім того, багато хто, в тому числі і сам Г’ю, відзначали фізична подібність Астаф’євої і Бетті Пейдж, знаменитої моделі 1950-х років, також знімалася для «Playboy»

Зараз дівчина займається сольними проектами і дуже захоплюється йогою.

Відома віагрянка

Відома українська співачка Віра Брєжнєва (Галушко) народилась 3 лютого 1982 у Камянському. Ця колишня учасниця гурту «ВІА Гра» є найкрасивішою жінкою України 2010 року за версією журналу «Viva!». Віра народилася у звичайній родині. Її батько — Віктор працював на Придніпровському хімічному заводі, мати — Тамара, закінчила медичне училище, працювала на тому ж заводі. У Віри ще три сестри: старша Галина й молодші — двійнятка Настя та Віка.

10

Наразі заміжня за продюсером Костянтином Меладзе, займається сольною кар’єрою.

Найсмішніші українці

Відома вже далеко за межами країни команда «95 кварталу» і її керівник Володимир Зеленський родом з Кривого Рогу. Відомий комік народився 25 січня 1978 року. У студентські роки захопився КВН, створив театр мініатюр «Беспризорник». У цей же час Володимира Зеленського запросили в легендарну криворізьку команду КВН «Запорожье—Кривой Рог—Транзит».

11

Одночасно з Володимиром у команду прийшли майбутні актори «Студії Квартал-95». З плином часу команда «95-й квартал» переростає у «Студію Квартал-95», власниками якої є Володимир Зеленський, Борис Шефір і Сергій Шефір. Студія випускає декілька проектів («Вечірній квартал», «Бійцівський клуб», «Україно, вставай»), пише сценарії для телепередач («Пісня року», «Полундра»), мюзиклів («За двома зайцями», «Три мушкетери», «Дуже новорічне кіно, або ніч у музеї»), фільмів, корпоративів.

Найвідоміший містик

Переможець «Битви екстрасенсів — 4» у 2009 році став екстрасенс з Кривого Рогу Сергій Лаврентюк. Народився і виріс у Кривбасі. Вперше свій дар хлопець відкрив у 7 років. Тоді він дуже сильно захворів, у нього було зараження крові. Сергій переніс клінічну смерть через те, що йому вчасно не принесли необхідні ліки. Але після того, як юнакові вдалося врятуватися, він почав бачити духів і інші сутності. Юнак стверджує, що на даний момент він працює тільки як білий маг і виключно з божою допомогою.

12

Обличчя з екрану

Ведучий прямого ефіру найтривалішого ранкового шоу на українському ТБ «Сніданок з 1 +1».Анатолій Анатоліч теж родом з Кривого Рогу. Він народився 26 вересня 1984 року у родині економістів. Переломним моментом Анатолій Анатоліч вважає 2006 рік, коли після закінчення інституту він переїхав до Києва. Гуморним, молодим і амбітним провідним ведучим зацікавилися столичні радіостанції. Перший день весни 2013 ознаменувався тим, що Анатолій Анатоліч став провідним ведучим найтривалішого ранкового шоу на українському ТБ «Сніданок з 1+1».

13

Одружений на прес-аташе Світлані Лободи — Юлії Бойко (ЮЛА). Має доньку Алісу (2011). 28.03.2013 у Анатоліча народилася друга донька — Лоліта.

Підготувала Дарина Сухоніс

за матеріалами Інтернет-джерел

Добавить комментарий