Водохреща та Другий Святий Вечір: традиції і як святкувати

Другий Святий Вечір, гадання, освячення води та купання у крижаній ополонці. 19 січня Україна відзначатиме Хрещення Господнє або Водохреща.

Як правильно відзначати другий Святий Вечір

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

18 січня за новим стилем – святкуємо «Голодну кутю» або другий Свят-Вечір. Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять — постують. Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подаються пісні страви — смажена риба, вареники з капустою, гречані млинці на олії і кутя та узвар.

На Щедрий Вечір, так само, як і на Свят-Вечір, за старим народним віруванням «тварини людською мовою говорять», але підслухати цю мову гріх, і за це Бог карає.

У ніч з 18 на 19 січня дівчата ворожать на судженого. Це язичницький звичай, тож церква його не схвалює. Проте він досі залишається популярним – незаміжні дівчата вважають, що саме в цей час прогнози виходять найдостовірнішими.

Ворожіння на Водохрещу

Для цього зазвичай в старовину бралися предмети, які позначали різні професії: хліб або земля — праця селянина, псалтир — священика, посуд — ремісника, коштовності — купця і т.д. Сьогодні можна покласти більш сучасні речі, однак ворожилам обов’язково слід попередньо домовитися, що кожна з цих речей буде символізувати (притому, бажано, щоб обрані предмети відображали весь спектр професій, а не тільки декілька найбільш популярних на сьогоднішній день). Також в купу до цих речей кладеться просте кільце, яке буде позначати швидке весілля. Тепер можна приступати до ворожіння: відібрані предмети-символи різних професій збирають воєдино в яку-небудь ємність.

Потім ворожбиті дівчині зав’язують очі і садять її на стілець.

При цьому, предмети з ємності поміщають на стіл, попередньо добре їх перемішавши.

Гадаючі просять вибрати навмання з купи речей на столі якусь одну.

Предмет, що позначає яку професію вона вибере — за такого чоловіка і піде.

Як звуть нареченого?

І, звичайно, не обійтися, без з’ясування імені чоловіка. Для цього пропонується набрати в звичайну столову ложку киселю, потім вийти з нею з дому на вулицю і тихенько говорити при цьому наступне: «Милий мій, суджений мій, прийди кисіль разом їсти!». Хто перший зустрінеться на вулиці — у того потрібно дізнатися ім’я — так буде звати чоловіка (якщо зустрінеться хлопець/чоловік) або його мати (якщо зустрінеться дівчина/жінка).

Одними з найпопулярніших водохресних видів ворожби залишаються ворожіння на бажання. Здійснити їх можна декількома способами:

Кішка — виконавець бажань

Для цього типу ворожіння слід спершу згадати якесь бажання або задати питання, відповідь на яке може бути однозначна — тільки так чи ні. Після того, як бажання сформульовано — звуть кішку, пильно спостерігаючи за її поведінкою. Якщо вона ступає в кімнату спочатку лівою лапою, а потім правої — значить, ймовірно, задумане збудеться (відповідь — так), якщо ж вона спочатку перенесе через поріг праву лапку — то, на жаль, бажанням не збутися.

Ворожимо на насінні

Треба взяти жменю насіння (будь-якого типу — гарбузових, соняшникових, інших) і кинути перед собою на стіл, подумки загадавши бажання. Потім насіння збираються всі до єдиної і ретельно перераховуються. Якщо в результаті їх буде непарна кількість — то бажанням ніяк не збутися, якщо ж парне — то слід очікувати якнайшвидшого його виконання.

Ворожба на листочках

А ще можна написати всі свої бажання на маленьких листочках і помістити їх під власну подушку на сон прийдешній. Вранці ж, ледве розкривши очі, не підхоплюватися з ліжка, а обережно полізти рукою під подушку, перемішати там папірці і витягнути три навмання. Які з побажань в руках залишаться — таким і призначається здійснитися.

Особливості води в цей день

Особливе значення на Хрещення Господнє має вода – символ початку життя та очищення. Вважається, що вона набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи хвороби.

Цього дня прийнято святити в церкві воду, причому посуд, призначений для свяченої води, прикрашають квітами, щоб Бог оберігав від різних негараздів. У деяких регіонах України господині замішують на свяченій воді рідке тісто й цим тістом малюють на стінах дому й інших господарських будівель хрести «від злих сил».  Освячується вода й в річках та озерах. Напередодні свята чоловіки вирізають в кризі ополонку у вигляді хреста. Священик освячує воду. Потім там можна купатися –  змивати гріхи та заряджатися здоров’ям на наступний рік.  Після Водохреща традиційно розпочинався новий весільний сезон, який тривав до Великого посту. Збиралась молодь, а сім’ї ходили один до одноговгості.

Як правильно занурюватись в ополонку

Якщо вирішили зануритися вперше, то краще, щоб поряд були досвідчені люди. Перед зануренням треба розім’ятися в тонкому спортивному костюмі. Для цього потрібно енергійно присісти разів десять, побігати або пострибати хвилин п’ять-десять. Можна змастити шкіру гусячим жиром, щоб вона не пересихала.

Щодо самого купання, то заходити в ополонку, яка до речі має бути не менше, ніж три на два метри, треба поступово. Новачкам не можна бути у воді більше 10 секунд: два-три гребка – і на берег. Після цього потрібно розтерти тіло жорстким рушником, швидко одягнутись і випити склянку гарячого чаю.

Також перед зануренням не рекомендується нічого їсти, хіба що шматочок чогось жирного – сала чи риб’ячого жиру.

Медики наголошують, що тільки здорова людина може сміливо занурюватися в крижану воду на Водохреща. Якщо ж є хронічні захворювання, то краще не ризикувати. Адже занурення в холод – це стрес для організму. І він може принести як користь, так і шкоду.

Прикмети на 18 січня:

Якщо під Хрещення сніг впаде – хліба буде багато, гречки, бджоли будуть добре роїтися.

Якщо сніг йде вранці, то вродить рання гречка, сніг опівдні вродить – середня, сніг ввечері – пізня.

Якщо в цей день буде завірюха, те ж саме буде і на масниці; якщо сильні південні вітри – буде літо грізне.

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *