Як мешканцям Дніпропетровщини обрати сімейного лікаря

Уже у квітні кожен мешканець Дніпропетровщини повинен остаточно визначитись із сімейним лікарем та підписати декларацію-договір. Дані про пацієнта внесуть до електронного реєстра, який у майбутньому значно спростить роботу лікарям і позбавить від бюрократії самих пацієнтів.

САМОСТІЙНЕ РІШЕННЯ

Передусім слід визначитись із тим, кому довіритися із власним лікуванням. Пацієнт повинен обрати лікаря самостійно. Найголовніше тут — кваліфікація медпрацівника та його ставлення до хворих. Не обов’язково це робити за пропискою місця проживання, як було раніше. Навідуватися до центру первинної медико-санітарної допомоги можна і біля місця роботи, і поблизу дому. Тобто, лікар повинен знаходитися там, де пацієнту буде зручніше. Рейтингу найкращих лікарів міста чи району Дніпропетровщини немає, тому вибір слід робити, посилаючись на власний досвід або рекомендації колег та друзів. Якщо дуже бажаєте потрапити до спеціаліста — не баріться та мерщій до поліклініки, адже кожен медпрацівник може опікуватись не більш ніж 2 тис. пацієнтів. Для тих, кому важно обрати та хочеться знати про свого майбутнього лікаря геть усе — в медзакладах на спеціальних стендах є вся інформація про працівників. Також варто звернутись до реєстратури чи до місцевого відділу охорони здоров’я. Громадянин може обрати лікаря в трьох напрямках — сімейний, терапевт і педіатр для маленької дитини.

МЕДИЧНА ­ДЕКЛАРАЦІЯ

Після того, як пацієнт визначився з лікарем, потрібно укласти договір. На підставі цих декларацій медики зможуть підписати контракт із Національною службою здоров’я (вона наразі на стадії створення) й отримувати гроші за кожного пацієнта. Договір із лікарем безстроковий, та якщо захочеться його розірвати — потрібно буде звернутись до іншого медпрацівника й укласти нову декларацію. Стара автоматично анулюється. При цьому сам лікар не може відмовитись від пацієнта, якщо кількість хворих, які до нього прикріплені, — менше 2 тис. осіб.

Документи, що для цього потрібні, — паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо лікар — педіатр, потрібно ще свідоцтво про народження дитини. Декларація підписується з кожним членом сім’ї окремо. За бажанням громадян, кожен член родини може бути закріплений за різними лікарями.

Якщо обраний медик перебуватиме у відпустці, а пацієнту в цей час знадобиться допомога — її надасть інший лікар первинної ланки. Якщо ж сам громадянин захворіє під час подорожі — йому потрібно звернутись до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

ВИДАЧА ЛІКІВ І ДОВІДОК

Після того, як пацієнт обере лікаря, той зможе консультувати; спостерігати за перебігом хронічних хвороб або вагітності; виписувати ліки та видавати рецепти за програмою ­«Доступні ліки»; оформляти лікарняні та видавати медичні ­довідки, а також направлення до вузькопрофільних спеціалістів чи до лікарні. Загалом, медична реформа щодо підписання декларацій дасть змогу лікарю покращити свої прибутки, зазначають у Міністерстві охорони здоров’я. За кожного хворого їм буде платити держава з податків своїх громадян, тому в МОЗ закликають пам’ятати, що прийом лікаря — не безкоштовна послуга, а ви за неї фактично вже сплатили своїми податками, і тому не треба платити ще і в «кишеню» медпрацівникові. Якщо ж до зазначеного терміну людина не визначилась із лікарем, то укласти договір вона зможе одразу, як потрапить на прийом під час хвороби.

У МОЗІ ЗАЗНАЧАЮТЬ:

Пацієнтам гарантовано безкоштовне отримання такої допомоги:

— загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
— аналіз на рівень глюкози в крові;
— перевірка загального холестерину;
— аналіз сечі;
— електрокардіограма (ЕКГ) у стані спокою;
— мікроскопія відхаркування;
— швидкі тести на ВІЛ, сифіліс та вірусний гепатит.

АНАСТАСІЯ НЕФРЕТОВА