Як на Дніпропетровщині з’явився пам’ятник легендарному козакові

Пам’ятник козаку Рогу встановлено в Металургійному районі Кривого Рогу, хоча жителі вважають, що справедливо було б розташувати його в історичній частині міста, саме там, де замешкав козак Ріг, а згодом виникло поселення. Пам’ятник було урочисто відкрито 28 травня 2011 року на честь Дня міста. Розповідає «Маловідома Україна».

Запорізький козак Ріг – особа хоч і оповита легендами, однак цілком реальна. У 60–70 роках 17 століття він був кошовим отаманом Запорізької Січі. На схилі літ колишній ватажок покинув Січ і вирішив оселитися на місці, де зливаються річки Інгулець та Саксагань. Із плином часу навколо хати козака почало розростатися поселення. Оскільки в боях Ріг втратив око, в народі його прозвали Кривим. Це прізвисько залишилось і в назві сучасного міста.

62-тонний монумент висотою 5 м 30 см складається із двох частин. Сама скульптура козака, який тримає за вуздечку коня, важить 3 тонни. Її вилито із бронзи і розміщено на масивному постаменті. П’єдестал же виконано із природного каменю – моноліту залізної руди, доставленого з криворізького кар’єру. Козака відлили в приватній майстерні знаного українського митця Олега Пінчука.

Авторство пам’ятника належить Почесному громадянину міста, скульптору Олександру Васякіну, який виготовив макет ще далекого 1991 року, однак через брак фінансування монумент тоді встановити не вдалося. За задумом автора, скульптура зображує історичний момент – після довгої мандрівки козак Ріг зупинився і зійшов з коня на місці, де з’єднуються дві річки. Саме тут почалася історія міста Кривий Ріг.