Як змінився стан води та повітря на Дніпропетровщині на третій рік повномасштабної війни
За майже два останні роки на Дніпропетровщині стан води та повітря внаслідок ведення інтенсивних бойових дій майже не змінився. Нині вчені ретельно вивчають екосистему області та вважають, що наслідки обстрілів через повномасштабну війну для екології регіону ми, найімовірніше, відчуємо в довгостроковій перспективі.
ПРОГНОЗИ НЕ СПРАВДИЛИСЬ
Від 24 лютого 2022 року в Україні збільшилася кількість пожеж, а також ми пережили одну з наймасштабніших катастроф – підрив Каховської ГЕС улітку 2023 року. Все це відображається на екосистемі, зокрема і Дніпропетровщини. Нині вчені спостерігають за станом води та повітря в регіоні, а також пильно стежать, що відбувається на дні колишнього водосховища. Поки що стан води у Дніпрі не змінився.
«Ми відновили роботу станції Наяда-2, завдяки якій відбувається моніторинг вод у річці поблизу Монастирського острова. Якщо коротко сказати, ми бачимо плюс-мінус звичну для нас картину стану води за всіма показниками. У Дніпрі він погано умовний, як і раніше, до повномасштабного вторгнення, але без критичних перевищень», – сказав експерт з екології та сталого розвитку програми «Чисте повітря для України» Олексій Ангурець.
За його словами, мешканцям регіону слід очікувати довгострокових гідрологічних змін у стані річки через підрив Каховської ГЕС. Але якими саме вони будуть – сказати поки що важко. «Після підриву ГЕС усі прогнозували пиління через осушення водосховища. Але ці прогнози не справдились. Навпаки, там відбувається заліснення території, активно ростуть дерева – вони вже досягли 2 метрів. Це було доволі неочікувано, тож потрібно далі аналізувати ситуацію та дивитись, як вона повернеться», – зазначив Олексій Ангурець.
ЗМЕНШЕННЯ ВИКИДІВ
«Після повномасштабного вторгнення рф ми фіксували зниження кількості шкідливих викидів у повітря, бо зупинилось багато підприємств, був відтік населення. Але потім люди повернулись, підприємства знову почали працювати, до них додались релоковані, можливо, навіть збільшилась кількість транспортних засобів і з точки зору впливу війни на повітря – все це досягло показників шкідливості, які були до вторгнення», – повідомив Олексій Ангурець. Він розповів, що у цілому війна принесла дуже багато пожеж, а це – суцільні викиди в атмосферу парникових газів, діоксиду азоту та інших, і, як наслідок, забруднення усіх рівнів екології.
«Війна додає багато екологічних ризиків. Це можливі техногенні катастрофи, знищення екосистем, комплексний вплив на біосферу Землі. До кінця війни ми не можемо повністю оцінити її вплив на довкілля», – резюмував Олексій Ангурець.
Він додав, що у планах науковців, – порівняння показників аналізу повітря і води за останні три роки. Таким чином вони зможуть детальніше визначити, як бойові дії вплинули на екосистему не тільки Дніпропетровщини, а й України.
ТАМАРА БЄЛКІНА,
фото з відкритих джерел